TOPS CMS-1500 Laser Printer Forms – 20 lb – 1 Part – 8.50″ x 11″ Form Size – White – Red Print Color – Paper – 500 / Pack
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Health Insurance Form |
| Number Of Parts | 1 |
| Form Length | 8.50" |
| Form Width | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Basis Weight | 20 lb |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 9.5" |
| Width | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <ul><li>AMA</li><li>NUCC</li><li>Champus</li></ul> |
| Brand Name | TOPS |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | CMS-1500 Laser Printer Forms |
| Print Color | Red |
| Print Technology | Laser |
| Manufacturer Part Number | 50126RV |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>CMS-1500 forms comply with current physicians' standards for expediting Medicare and Medicaid payments. Each meets requirements of the Centers for Medicare and Medicaid Services, Champus and the AMA Council of Medical Service. Front and back of the white 20 lb. bond paper are printed in red OCR ink without a sensor bar. Forms are compatible with laser printers. Detached size is 8-1/2" x 11".</p> |
| Packaged Quantity | 500 / Pack |






