Tabbies Patient Sign-In Label Forms – 125 Sheet(s) – 11″ x 8.50″ Form Size – Letter – Green Sheet(s) – Paper – 125 / Pack
Additional information
| Brand | TABBIES |
|---|---|
| Product Type | Patient Sign-in Form |
| Form Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Form Width | 8.50" |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Color | Green |
| Number Of Sheets | 125 |
| Number Of Lines Per Sheet | 23 |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | HIPAA |
| Brand Name | Tabbies |
| Features | Removable Numbered Label Strip |
| Manufacturer | TABBIES |
| Product Name | Patient Sign-In Label Forms |
| Manufacturer Part Number | 14532 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Confidentially sign in your patients with Patient Sign-In Label Forms. Forms limit access to personal information as required by HIPAA. Patients sign in on the next available, removable, numbered label strip. Patient then takes the numbered label and waits to be called by name or number. Office staff removes numbered label strip with patient name and adheres it to patient chart to help improve record-keeping. Once label strips have been removed, the patient information is now protected behind special backing paper. The Sign-In form also provides a confidential daily patient log. Forms are numbered 1 through 23 to record up to 23 patients. Each package contains 125 forms allowing you to record 2, 875 patients.</p> |
| Packaged Quantity | 125 / Pack |
Tabbies Patient Sign-In Label Forms – 125 Sheet(s) – 8.50″ x 11″ Sheet Size – Salmon – 125 / Pack
Additional information
| Brand | TABBIES |
|---|---|
| Product Type | Patient Sign-in Form |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Number Of Sheets | 125 |
| Number Of Lines Per Sheet | 23 |
| Product Color | Salmon |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Tabbies |
| Manufacturer | TABBIES |
| Product Name | Patient Sign-In Label Forms |
| Manufacturer Part Number | 14530 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Confidentially sign in your patients with Patient Sign-In Label Forms. Forms limit access to personal information as required by HIPAA. Patients sign in on the next available, removable, numbered label strip. Patient then takes the numbered label and waits to be called by name or number. Office staff removes numbered label strip with patient name and adheres it to patient chart to help improve record-keeping. Once label strips have been removed, the patient information is now protected behind special backing paper. The Sign-In form also provides a confidential daily patient log. Forms are numbered 1 through 23 to record up to 23 patients. Each package contains 125 forms allowing you to record 2, 875 patients.</p> |
| Packaged Quantity | 125 / Pack |
Tabbies Patient Sign-In Label Forms – 125 Sheet(s) – 8.50″ x 11″ Sheet Size – Blue – 125 / Pack
Additional information
| Brand | TABBIES |
|---|---|
| Product Type | Patient Sign-in Form |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Number Of Sheets | 125 |
| Number Of Lines Per Sheet | 23 |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Tabbies |
| Manufacturer | TABBIES |
| Product Name | Patient Sign-In Label Forms |
| Manufacturer Part Number | 14531 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Confidentially sign in your patients with Patient Sign-In Label Forms. Forms limit access to personal information as required by HIPAA. Patients sign in on the next available, removable, numbered label strip. Patient then takes the numbered label and waits to be called by name or number. Office staff removes numbered label strip with patient name and adheres it to patient chart to help improve record-keeping. Once label strips have been removed, the patient information is now protected behind special backing paper. The Sign-In form also provides a confidential daily patient log. Forms are numbered 1 through 23 to record up to 23 patients. Each package contains 125 forms allowing you to record 2, 875 patients.</p> |
| Packaged Quantity | 125 / Pack |
Tabbies Patient Sign-In Label Forms – 125 Sheet(s) – 11″ x 8.50″ Form Size – Letter – Green Sheet(s) – Paper – 125 / Pack
Additional information
| Brand | TABBIES |
|---|---|
| Product Type | Patient Sign-in Form |
| Form Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Form Width | 8.50" |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Color | Green |
| Number Of Sheets | 125 |
| Number Of Lines Per Sheet | 23 |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | HIPAA |
| Brand Name | Tabbies |
| Features | Removable Numbered Label Strip |
| Manufacturer | TABBIES |
| Product Name | Patient Sign-In Label Forms |
| Manufacturer Part Number | 14532 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Confidentially sign in your patients with Patient Sign-In Label Forms. Forms limit access to personal information as required by HIPAA. Patients sign in on the next available, removable, numbered label strip. Patient then takes the numbered label and waits to be called by name or number. Office staff removes numbered label strip with patient name and adheres it to patient chart to help improve record-keeping. Once label strips have been removed, the patient information is now protected behind special backing paper. The Sign-In form also provides a confidential daily patient log. Forms are numbered 1 through 23 to record up to 23 patients. Each package contains 125 forms allowing you to record 2, 875 patients.</p> |
| Packaged Quantity | 125 / Pack |












