Swingline Inspire Plus Thermal Pouch Laminator – Pouch – 9″ Lamination Width – 5 mil Lamination Thickness – Release Lever – 3.3″ x 6.8″ x 14.6″
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Hot/Cool Laminator |
| Additional Warranty Informati | <p>Limited 1 year</p> |
| Maximum Warm Up Time | 4 Minute |
| Laminator Type | Pouch |
| Anti Jam Mechanism | Release Lever |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Minimum Lamination Thickness | 3 mil |
| Maximum Lamination Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.3" |
| Width | 6.8" |
| Depth | 14.6" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Swingline |
| Features | Jam-free |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | Inspire Plus Thermal Pouch Laminator |
| Product Line | Inspire |
| Application/Usage | Certificate |
| Manufacturer Part Number | 1701857CM |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Thermal pouch laminator warms up in as little as 4 minutes to quickly laminate your favorite photos, award certificates and other mementos. Single power setting eliminates the need to switch between settings based on pouch thickness for simple operation. Versatile design is compatible with 3 and 5 mil lamination pouches to provide durable protection that remains flexible. Cold option works with pressure-sensitive, self-adhesive lamination pouches. Jam-release lever easily clears misfed, wrapped or jammed pouches. Laminator includes one starter pack of letter-size, thermal lamination pouches.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Processing Method | Hot/Cold |
| Package Contents | <ul> <li>Inspire Plus Thermal Pouch Laminator</li> <li>Starter Pack</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |












