Storex Portable File Storage Box with XL Lid – External Dimensions: 10.9″ Length x 13.3″ Width x 11″ Height – 30 lb – Media Size Supported: Letter 8.50″ x 11″ – Clamping Latch, Lid Closure – Black – For Storage, File Folder, File – Recycled – 1 Each
Additional information
| Brand | Storex Industries Corporation |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Letter 8.50" x 11" |
| Closure Type | Lid |
| Product Color | Black |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Width | 13.3" |
| Case Style | Box |
| Brand Name | Storex |
| Features | Padlockable |
| Length | 10.9" |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Product Name | Portable File Storage Box with XL Lid |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 61504U01C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Portable File Box with XL Lid holds letter-size, hanging folders and files. A large, clear storage compartment in the lid holds other supplies. Carry handle folds flat so multiple boxes can be stacked. Clamping latch shuts the lid safely. To secure your files, lock this file box with your padlock (not included).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Weight Capacity | 30 lb |













