Storex 3 Piece Cube Storage Bins – External Dimensions: 14.3″ Width x 17.3″ Depth x 10.5″ Height – Stackable – Plastic – Assorted Bright – For File – Recycled – 3 / Set
Additional information
| Brand | Storex Industries Corporation |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Exterior Material | Plastic |
| Product Color | Assorted Bright |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.5" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 17.3" |
| Case Style | Cube |
| Brand Name | Storex |
| Features | Portable |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Product Name | 3 Piece Cube Storage Bins |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 62012U03C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Colorful storage cubes are built rugged to withstand tosses, tumbles and heavy loads. They are premium storage for any situation. Lid and walls are transparent. Each carries up to 50 lb. They hold letter-size or legal-size hanging files and folders with a capacity of up to 3500 sheets of letter-size paper or 3000 legal-size paper. Modular design allows custom-stacked storage solutions. Cubes can be stacked in any direction. They also stack and interlock with Storex Premium Crates (sold separately). The storage cubes are PVC-free and BPA-free. Colors include blue, red and purple.</p> |
| Packaged Quantity | 3 / Set |
| Stackable | Yes |
| Limited Warranty | 90 Day |












