Startechcom Vga Wall Plate Video Extender Over Cat5

Login to View Prices
StarTech.com VGA Wall Plate Video Extender over Cat5 – 1 x 1 – WUXGA – 984.25ft
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Graphics Modes | WUXGA |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Twisted Pair Cable Standard | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Maximum Operating Distance | 984.25 ft |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 2 |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Number Of Output Devices Supp | 1 |
| Number Of Input Devices Suppo | 1 |
| Transmitter Height | 1.50" |
| Transmitter Width | 1.70" |
| Transmitter Depth | 4.10" |
| Receiver Height | 1.50" |
| Receiver Width | 1.70" |
| Receiver Depth | 4.10" |
| Transmitter Weight (Approxima | 3 lb |
| Receiver Weight (Approximate) | 3 lb |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Steel |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>FCC</li></ul> |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Microphone | Yes |
| Product Name | VGA Wall Plate Video Extender over Cat5 |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Manufacturer Part Number | STUTPWALLA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This VGA Wall Plate Cat5 Video with Audio Extender kit includes both transmitter and receiver units, allowing you to make out-of-the-way connections from a VGA video and audio source to a remote monitor location. The transmitter and receiver wall plates can be placed in a wall or ceiling gang for a cleaner, more professional VGA installation, supporting connection distances up to a maximum of 300m (950ft). <p>"I would highly recommend this to anyone or any business looking for an easy and more efficient way to present."<br />- bayreviews.com</p> Offering maximum versatility and convenience, the VGA wall plate kit is easy to install, simply wallmount the transmitter unit near the intended VGA source, then wallmount the receiver unit near the monitor/projector. The VGA transmitter and receiver units can then be linked using standard Cat5e or Cat6 cable to provide a high quality video and stereo audio extension while concealing the cable for a neatly placed installation.<br /><br />Both VGA transmitter and receiver units use a 12V DC terminal block connector behind the unit that offers a more secure and economical installation, using Cat5/Cat6 cable to extend the VGA signal offers a cost-effective solution based on the broad availability of networking cable which is far more flexible than VGA cable, not to mention less expensive.<br /><br />Unlike some video extension systems, our VGA extender wall plates also allow you to make use of an existing networking cable (Cat5, Cat6) infrastructure, eliminating the need to re-run cable in the event of an upgrade from VGA to another video standard, by simply swapping out the wall plates. |
| Package Contents | <ul> <li>1 x Transmitter</li> <li>1 x Receiver</li> <li>1 x Terminal Block for Power Adapter</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |









