Startechcom Usb to Serial Adapter Â&Euro 2 Port Â&Euro Wall Mount Â&Euro Com Port Retention Â&Euro Texas Instruments Â&Euro Usb to Serial Rs232 Adapter
Login to View Prices
StarTech.com USB to Serial Adapter — 2 Port — Wall Mount — COM Port Retention — Texas Instruments — USB to Serial RS232 Adapter – Add 2 serial RS-232 ports to any laptop or computer with a USB port – USB to Serial – USB to RS232 – USB to DB9 – USB to serial Adapter – USB to serial port
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Serial Hub |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Number Of USB Ports | 1 |
| Number Of Serial Ports (Exter | 2 |
| TAA Compliant | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.9" |
| Width | 3.1" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2 Port Wall Mountable USB to Serial Adapter Hub with COM Retention |
| Data Transfer Rate | 230kB/s Serial Port |
| Manufacturer Part Number | ICUSB2322X |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The ICUSB2322X 2 Port Professional Grade USB Serial Adapter converts a single USB port to two RS232 serial ports allowing you to connect to, monitor and control your serial devices. Rugged metal construction and sturdy wall-mount brackets provide a robust solution for both harsh industrial environments and simple desktop installations.</p> <p>Powered by USB, the device does not require a power outlet for most standard applications. For installations requiring more power through the RS232 ports, the hub supports connection of an external power adapter (not included) to the integrated DC jack or terminal block. Once connected, the adapter retains assigned serial COM port values, allowing the same values to automatically be re-assigned to the ports provided by the adapter in the event it is disconnected, then re-connected to the host computer.</p> <p>This innovative Serial adapter offers a professional grade solution for connecting legacy or industrial RS232 serial devices to more modern computers, or computers with unused USB ports – perfect for connecting serial modems, barcode scanners or any device with serial sync through USB, eliminating the expense of upgrading serial peripherals for USB compatibility.</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1012726576.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Platform Supported | PC |
| Package Contents | <ul> <li>2 Port Wall Mountable USB to Serial Adapter Hub with COM Retention</li> <li>3ft USB A to B cable</li> <li>Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | USB |
| Weight (Approximate) | 10.60 oz |











