Startechcom Usb 30 to Dual Hdmi Adapter 1x 4k & 1x 1080p External Graphics Card Usb Type-a Dual Monitor Display Adapter Windows Only
Login to View Prices
StarTech.com USB 3.0 to Dual HDMI Adapter, 1x 4K & 1x 1080p, External Graphics Card, USB Type-A Dual Monitor Display Adapter, Windows Only – USB 3.0 to dual HDMI adapter supports 1x 4K 30Hz (UHD) + 1x 1080p – 4K port supports ultrawide displays – Extend your desktop by adding 2 monitors – USB Type-A to HDMI adapter works w/ Windows only; Auto-driver install – External Video/Graphics Card
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Video Adapter |
| Environmental Certification | REACH |
| Connector Type On First End | USB 3.0 Type A – Male |
| Connector Type On Second End | HDMI Digital Audio/Video – Female |
| Maximum Resolution Supported | 3840 x 2160 |
| Adapter Type | HDMI/USB |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 9-pin Type A USB 3.0 USB Male |
| Connector On Second End Detai | 2 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video Female |
| Product Material | Plastic |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Female |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.6" |
| Width | 2.6" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | HDCP 1.4 |
| Length | 12.4" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB to Dual HDMI Adapter – 4K |
| Manufacturer Part Number | USB32HD2 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This USB to HDMI®, Dual Monitor adapter lets you add two independent HDMI displays to your computer using a single USB 3.0 port. One of the HDMI ports can output resolutions up to 4K, while the other can output resolutions up to 1920 x 1200.</p> <p><b>Increases your productivity by providing multiple displays</b></p> <p>Adding more displays to your workstation can be difficult, especially if your computer does not support MST or offer many external video ports. This USB to dual HDMI adapter features two video outputs, boosting your productivity by giving you more screen space to work from. With multiple displays you have the freedom to access multiple applications at the same time and reference material on one display while you compose on the other.</p> <p><b>Maximizes your screen real estate with resolutions up to 4K</b></p> <p>One of the ports on this USB video adapter supports resolutions up to 4K at 30Hz, meaning you can connect a 4K monitor, HDTV, or projector to your computer, even if your laptop or desktop video card doesn't natively support 4K output. The USB to HDMI 4K adapter lets you extend or mirror your primary display onto an Ultra HD monitor or television, giving you the additional screen space you need to simplify multitasking and maximize your productivity.</p> <p><b>Perfect for all of your business applications with USB 3.0 performance</b></p> <p>Using the high-bandwidth USB 3.0 interface, this USB 3.0 to HDMI adapter enables smoother scrolling through documents, higher resolutions and better overall performance than earlier USB adapters. This video adapter is intended to support all of your business applications including web browsing, e-mail, spreadsheets and presentations. You can also leave your system video card available for more demanding applications such as gaming or CAD design, while you use the USB monitors for reference material.</p> <p>The USB32HD2 is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1040133091.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>USB to Dual HDMI Adapter – 4K</li> <li>1 x Quick-start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Information | <li>Chipset Manufacturer: MCT</li><li>Chipset Line: Trigger</li><li>Standard Memory: 64MB</li><li>Memory Technology: SDRAM</li><li>Number of Monitors Supported: 2</li><li>Platform Supported: PC</li><li>Form Factor: External</li> |
| Weight (Approximate) | 1.98 oz |











