Startechcom Thunderbolt 3 to Dual Displayport Adapter Dp 14 – Dual 4k 60hz or Single 8k5k Tb3 to Dp Monitor Video Adapter – Macwindows
Login to View Prices
StarTech.com Thunderbolt 3 to Dual DisplayPort Adapter DP 1.4 – Dual 4K 60Hz or Single 8K/5K TB3 to DP Monitor Video Adapter – Mac/Windows – Thunderbolt 3 to Dual DisplayPort 1.4 Adapter – Dual 4K 60Hz/1440p/1080p or 1x 8K 30Hz/5K 60Hz – HDR/DisplayHDR/HBR3/DSC/HDCP 2.2/1.4 – DP adapter supports MacBook Lenovo Dell HP – Tested for 8K performance – 46cm cable – Driverless – TB3 Certified
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Video Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Connector Type On First End | Thunderbolt 3 – Male |
| Connector Type On Second End | DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video – Female |
| Maximum Resolution Supported | 7680 x 4320 |
| Adapter Type | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Silver |
| Connector On First End Details | 1 x 24-pin Type C Thunderbolt 3 – Male |
| Connector On Second End Detai | 2 x DisplayPort DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video – Female |
| Product Material | Aluminum |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Female |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.6" |
| Width | 2.5" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Lightweight |
| Length | 3.9" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Thunderbolt 3 to Dual DisplayPort Adapter |
| Manufacturer Part Number | TB32DP14 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This high-performance Thunderbolt&trade, 3 to dual DisplayPort&trade, adapter lets you add two 4K 60Hz DP monitors to your Windows or MacBook computer through a single Thunderbolt 3 port, or it can be used to connect your TB3 port to an 8K display. The adapter features a built-in extended 18 inch (46 cm) cable that provides you with more flexibility when setting up your workstation. <p><b>Incredible 8K Picture Quality </b></p> <p>Supporting four times the resolution of 4K, this 8K DisplayPort 1.4 adapter delivers the stunning quality of UHD at resolutions up to 7680�4320 on a single monitor and supports multi-display applications at lower resolutions and refresh rates (2 x 4K 60Hz), making it a great addition to your home, office or other work environments, while future-proofing for 8K implementation.</p> <p>The adapter also features HBR3 functionality and with HDR support, you can enjoy lifelike images with increased contrast, brightness and colors.</p> <p><b>Won't Drain Your Resources </b></p> <p>This DP 1.4 multi-display adapter helps to keep your system running at peak performance. Unlike USB external video solutions, Thunderbolt 3 lets you run Ultra HD resolutions on both displays without draining system resources.</p> <p><b>Ideal for On-the-Go Use </b></p> <p>This lightweight video adapter is highly portable, with a small-footprint design. It fits perfectly in your carrying case, making it a great accessory for your MacBook or other Thunderbolt 3 device, especially when you're working away from the office.</p> <p>TB32DP14 is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065547373.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Cable Length | 1.70" |
| Weight (Approximate) | 4.90 oz |
Startechcom Thunderbolt 3 to Dual Displayport Adapter Dp 14 – Dual 4k 60hz or Single 8k5k Tb3 to Dp Monitor Video Adapter – Macwindows
Login to View Prices
StarTech.com Thunderbolt 3 to Dual DisplayPort Adapter DP 1.4 – Dual 4K 60Hz or Single 8K/5K TB3 to DP Monitor Video Adapter – Mac/Windows – Thunderbolt 3 to Dual DisplayPort 1.4 Adapter – Dual 4K 60Hz/1440p/1080p or 1x 8K 30Hz/5K 60Hz – HDR/DisplayHDR/HBR3/DSC/HDCP 2.2/1.4 – DP adapter supports MacBook Lenovo Dell HP – Tested for 8K performance – 46cm cable – Driverless – TB3 Certified
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Video Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Connector Type On First End | Thunderbolt 3 – Male |
| Connector Type On Second End | DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video – Female |
| Maximum Resolution Supported | 7680 x 4320 |
| Adapter Type | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Silver |
| Connector On First End Details | 1 x 24-pin Type C Thunderbolt 3 – Male |
| Connector On Second End Detai | 2 x DisplayPort DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video – Female |
| Product Material | Aluminum |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Female |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.6" |
| Width | 2.5" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Lightweight |
| Length | 3.9" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Thunderbolt 3 to Dual DisplayPort Adapter |
| Manufacturer Part Number | TB32DP14 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This high-performance Thunderbolt&trade, 3 to dual DisplayPort&trade, adapter lets you add two 4K 60Hz DP monitors to your Windows or MacBook computer through a single Thunderbolt 3 port, or it can be used to connect your TB3 port to an 8K display. The adapter features a built-in extended 18 inch (46 cm) cable that provides you with more flexibility when setting up your workstation. <p><b>Incredible 8K Picture Quality </b></p> <p>Supporting four times the resolution of 4K, this 8K DisplayPort 1.4 adapter delivers the stunning quality of UHD at resolutions up to 7680�4320 on a single monitor and supports multi-display applications at lower resolutions and refresh rates (2 x 4K 60Hz), making it a great addition to your home, office or other work environments, while future-proofing for 8K implementation.</p> <p>The adapter also features HBR3 functionality and with HDR support, you can enjoy lifelike images with increased contrast, brightness and colors.</p> <p><b>Won't Drain Your Resources </b></p> <p>This DP 1.4 multi-display adapter helps to keep your system running at peak performance. Unlike USB external video solutions, Thunderbolt 3 lets you run Ultra HD resolutions on both displays without draining system resources.</p> <p><b>Ideal for On-the-Go Use </b></p> <p>This lightweight video adapter is highly portable, with a small-footprint design. It fits perfectly in your carrying case, making it a great accessory for your MacBook or other Thunderbolt 3 device, especially when you're working away from the office.</p> <p>TB32DP14 is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065547373.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Cable Length | 1.70" |
| Weight (Approximate) | 4.90 oz |











