Startechcom Spdif Digital Coaxial or Toslink Optical to Stereo Rca Audio Converter
Login to View Prices
StarTech.com SPDIF Digital Coaxial or Toslink Optical to Stereo RCA Audio Converter – Convert a Digital Coax or Toslink Optical Signal to Stereo RCA Audio – digital coax to toslink converter – digital coax to optical – spdif coax to toslink -spdif coax to optical converter
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Digital-to-analog Audio Converter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Number Of Digital Coaxial Inp | 1 |
| Number Of Digital Audio Optic | 1 |
| Number Of Analog Audio Outputs | 2 |
| S/PDIF In | Yes |
| Minimum Sampling Rate | 32 kHz |
| Maximum Sampling Rate | 96 kHz |
| Maximum Bit Depth | 24-bit |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.1" |
| Width | 1.7" |
| Depth | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>FCC</li></ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | SPDIF Digital Coaxial or Toslink to Stereo RCA Audio Converter |
| Device Supported | Gaming Console |
| Power Consumption | 500 mW |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Manufacturer Part Number | SPDIF2AA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The SPDIF2AA Toslink/Optical SPDIF to RCA Audio Converter lets you convert a 2-channel Digital Coaxial or Toslink/Optical SPDIF input signal into an RCA analog stereo output. <p>Perfect for home and professional audio applications, this SPDIF to RCA audio converter saves the cost of upgrading equipment for compatible connections, and offers separate Digital Coax and Toslink inputs for dual-function conversion. The small form factor design makes it suitable for installation into virtually any location, regardless of space constraints, while still providing a lossless audio signal. Plus, the digital coaxial or Toslink to RCA converter supports plug-and-play installation, saving you time and hassle.</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021308102.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>SPDIF Digital Coaxial or Toslink to Stereo RCA Audio Converter</li> <li>1 x Universal power adapter</li> <li>1 x Instruction manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 2.54 oz |
Startechcom Spdif Digital Coaxial or Toslink Optical to Stereo Rca Audio Converter
Login to View Prices
StarTech.com SPDIF Digital Coaxial or Toslink Optical to Stereo RCA Audio Converter – Convert a Digital Coax or Toslink Optical Signal to Stereo RCA Audio – digital coax to toslink converter – digital coax to optical – spdif coax to toslink -spdif coax to optical converter
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Digital-to-analog Audio Converter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Number Of Digital Coaxial Inp | 1 |
| Number Of Digital Audio Optic | 1 |
| Number Of Analog Audio Outputs | 2 |
| S/PDIF In | Yes |
| Minimum Sampling Rate | 32 kHz |
| Maximum Sampling Rate | 96 kHz |
| Maximum Bit Depth | 24-bit |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.1" |
| Width | 1.7" |
| Depth | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>FCC</li></ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | SPDIF Digital Coaxial or Toslink to Stereo RCA Audio Converter |
| Device Supported | Gaming Console |
| Power Consumption | 500 mW |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Manufacturer Part Number | SPDIF2AA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The SPDIF2AA Toslink/Optical SPDIF to RCA Audio Converter lets you convert a 2-channel Digital Coaxial or Toslink/Optical SPDIF input signal into an RCA analog stereo output. <p>Perfect for home and professional audio applications, this SPDIF to RCA audio converter saves the cost of upgrading equipment for compatible connections, and offers separate Digital Coax and Toslink inputs for dual-function conversion. The small form factor design makes it suitable for installation into virtually any location, regardless of space constraints, while still providing a lossless audio signal. Plus, the digital coaxial or Toslink to RCA converter supports plug-and-play installation, saving you time and hassle.</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021308102.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>SPDIF Digital Coaxial or Toslink to Stereo RCA Audio Converter</li> <li>1 x Universal power adapter</li> <li>1 x Instruction manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 2.54 oz |
Startechcom Spdif Digital Coaxial or Toslink Optical to Stereo Rca Audio Converter
Login to View Prices
StarTech.com SPDIF Digital Coaxial or Toslink Optical to Stereo RCA Audio Converter – Convert a Digital Coax or Toslink Optical Signal to Stereo RCA Audio – digital coax to toslink converter – digital coax to optical – spdif coax to toslink -spdif coax to optical converter
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Digital-to-analog Audio Converter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Number Of Digital Coaxial Inp | 1 |
| Number Of Digital Audio Optic | 1 |
| Number Of Analog Audio Outputs | 2 |
| S/PDIF In | Yes |
| Minimum Sampling Rate | 32 kHz |
| Maximum Sampling Rate | 96 kHz |
| Maximum Bit Depth | 24-bit |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.1" |
| Width | 1.7" |
| Depth | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>FCC</li></ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | SPDIF Digital Coaxial or Toslink to Stereo RCA Audio Converter |
| Device Supported | Gaming Console |
| Power Consumption | 500 mW |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Manufacturer Part Number | SPDIF2AA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The SPDIF2AA Toslink/Optical SPDIF to RCA Audio Converter lets you convert a 2-channel Digital Coaxial or Toslink/Optical SPDIF input signal into an RCA analog stereo output. <p>Perfect for home and professional audio applications, this SPDIF to RCA audio converter saves the cost of upgrading equipment for compatible connections, and offers separate Digital Coax and Toslink inputs for dual-function conversion. The small form factor design makes it suitable for installation into virtually any location, regardless of space constraints, while still providing a lossless audio signal. Plus, the digital coaxial or Toslink to RCA converter supports plug-and-play installation, saving you time and hassle.</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021308102.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>SPDIF Digital Coaxial or Toslink to Stereo RCA Audio Converter</li> <li>1 x Universal power adapter</li> <li>1 x Instruction manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 2.54 oz |










