Startechcom S-Video or Composite to Hdmi Converter with Audio – 720p – Ntsc & Pal – Analog to Hdmi Upscaler – Mac & Windows (Vid2hdcon2)
Login to View Prices
StarTech.com S-Video or Composite to HDMI Converter with Audio – 720p – NTSC & PAL – Analog to HDMI Upscaler – Mac & Windows (VID2HDCON2) – Use the converter to convert S-Video or analog composite to HDMI – Supporting resolutions up to 720p, this AV to HDMI converter delivers HD picture quality – For an easy setup, the upscaler offers a pure hardware design, with no software installation
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Signal Converter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| HDMI | Yes |
| S Video | Yes |
| Composite Video | Yes |
| Video Signal Format | PAL |
| Number Of HDMI Outputs | 1 |
| Product Color | Black |
| Power Plug Type | Type M |
| Screen Mode Supported | HD |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.9" |
| Width | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Resolution | 1280 x 720 |
| Brand Name | StarTech.com |
| Operating System Supported | macOS |
| Functions | Video Scaling |
| Length | 6.1" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | S-Video or Composite to HDMI Converter with Audio – 720p – NTSC and PAL |
| Manufacturer Part Number | VID2HDCON2 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This S-Video or composite to HDMI&, #174 converter with audio lets you connect an S-Video or analog composite device, along with supporting RCA L/R audio, to your HDMI monitor or television.</p> <p><b>Hassle-Free Setup and Easy to Use</b> </p> <p>Equipped with an on-screen display (OSD) menu and convenient selector switches for easy configuration, this compact S-Video or composite to HDMI video converter installs quickly and easily, for a true plug-and-play experience. </p> <p><b>Save on Upgrade Costs</b></p> <p>This HDMI upscaler is able to function with both NTSC and PAL systems, and offers support for output resolutions up to 720p to seamlessly integrate with almost any display.</p> <p>By using this analog to HDMI converter you'll be able to continue using your legacy equipment (video camera, DVD player, etc.) with your HDMI display or monitor, ultimately saving the costs of upgrading your equipment. It's ideal for boardroom settings, medical imaging and watching old home videos on your HD display or television.</p> <p><b>Support for Audio</b></p> <p>This AV (audio video) converter box features an integrated RCA L/R audio connection that combines the audio and video inputs into a single HDMI output, avoiding the hassle of running a separate audio cable to your destination display.</p> <p>VID2HDCON2 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. </p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1061183094.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | Mac |
| Power Source | Power Adapter |
| Package Contents | <ul> <li>S-Video or Composite to HDMI Converter with Audio – 720p – NTSC and PAL</li> <li>1 x Universal Power Adapter</li> <li>1 x Quick-Start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 0.55 lb |














