Startechcom Mini-Sas Adapter – Dual Sff-8643 to Sff-8644 – with Full and Low-Profile Brackets – 12gbps
Login to View Prices
StarTech.com Mini-SAS Adapter – Dual SFF-8643 to SFF-8644 – with Full and Low-Profile Brackets – 12Gbps – Convert two internal SFF-8643 ports into two external SFF-8644 ports – Mini SAS Adapter – SFF-8643 to SFF-8644 – Dual SFF-8643 to Dual SFF-8644 – 12Gbps – with Full and Low-Profile Brackets
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Mini-SAS Card Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.9" |
| Width | 4.7" |
| Certifications & Standards | <ul> <li>CE</li> <li>FCC</li> </ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Length | 2.9" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Dual SFF-8643 to SFF-8644 Mini-SAS HD Adapter |
| Manufacturer Part Number | SFF86448PLT2 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This Mini-SAS adapter lets you convert two internal SFF-8643 ports on a controller card into two external SFF-8644 ports. This enables you to connect external SAS or SATA drives in devices such as a Direct Attached Storage (DAS) device to an internal backplane or SAS controller for additional storage.</p> <p>The adapter can connect up to eight drives in total and is compatible with 12Gbps SAS drives as well as 6Gbps SATA drives.For a hassle-free installation, you can mount the adapter into any new or legacy desktop expansion slot, including: PCI, AGP, and PCIe. To ensure compatibility with most computer cases, full-profile and low-profile mounting brackets are included.</p> <p>The SFF86448PLT2 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1035818388.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>Dual SFF-8643 to SFF-8644 Mini-SAS HD Adapter</li> <li>1 x Low-profile Bracket</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | Hardware<br /> Ports: 4 <br /> <br />Performance<br /> Supported Protocols: SATA and SAS <br /><br /> Connector(s) <br />Connector A: 2 – SFF-8643 (36 pin, Internal HD Mini SAS) Receptacle <br /> Connector B: 2 – SFF-8644 (36 pin, External HD Mini SAS) Receptacle |
| Weight (Approximate) | 1.90 oz |










