Startechcom Industrial 6 Port Gigabit Ethernet Switch W4 Poe Rj45 2 Sfp Slots 30w 8023at Poe 12-48vdc 101001000 Mbps -40c to 75c
Login to View Prices
StarTech.com Industrial 6 Port Gigabit Ethernet Switch w/4 PoE RJ45 +2 SFP Slots 30W 802.3at PoE+ 12-48VDC 10/100/1000 Mbps -40C to 75C – Industrial 6 Port Gigabit Ethernet Switch – Up to 30W per 4 PoE ports – 75C to -40C hardened 10/100/1000 Mbps – 2 open SFP slots MSA – IP-30 steel housing MTBF 600k+ hrs @ 25C Vibration/shock/free fall rated – Unmanaged DIN rail/wall mount 2yr warr
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manageable | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number Of Total Expansion Slo | 2 |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Number Of SFP Slots | 2 |
| Modular | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Total Number Of Network Ports | 5 |
| Shared SFP Slot | Yes |
| PoE (RJ 45) Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 1 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| PoE Budget | 120 W |
| Networking Standards | IEEE 802.3at |
| Product Material | Aluminum |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.7" |
| Width | 4.1" |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Brand Name | StarTech.com |
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
| Length | 5.6" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Ethernet Switch |
| Network Technology | 1000Base-X |
| Manufacturer Part Number | IES1G52UP12V |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Easily deploy or scale your network with this Gigabit Ethernet switch, features four dedicated PoE+ enabled ports, and one dedicated open SFP slot plus the flexibility of a switchable RJ-45/Open SFP port for use as an uplink or for non-PoE devices. It features an IP-30 housing, compact design, and is wall and DIN rail mountable.</p> Power Over Ethernet &, Low Voltage <p>Ideal for powering PoE devices in situations where a traditional power source is not available, it accepts power as low as 12VDC for applications such as transportation (auto/bus/rail) and solar. PoE output is boosted to PoE/PoE+ standards (IEEE 802.3af/at, 55V) in applications where non-standard 12V (or higher) power sources are available.</p> <p>With a total power budget of 120W, this PSE Ethernet switch provides up to 30W of power per PoE port to IEEE 802.3af (PoE / Type 1) and IEEE 802.3at (PoE+ / Type 2) powered devices (PD) like:</p> <ul> <li>Cameras</li> <li>Sensors</li> <li>Wi-Fi access points</li> </ul> <p>Uses Cat 5e (or higher rated) Ethernet cabling.</p> Flexible Power Input &, Low Voltage <p>Power input flexibility between 12/24/48/56V DC and low voltage DC inputs reduces the complexities of installation by avoiding additional in-line devices to boost power before it reaches the switch.</p> <p>This unique switch allows for 5x RJ-45 ports (4x PoE) to be active + 1 SFP, or 4 x RJ-45 (all PoE) + 2 SFP, for 6 device connections total.</p> Designed for Harsh Environments <p>Industrial features include -40 C to 75 C operating temperature, IP-30 rated housing, vibration, shock, and free-fall standard testing.</p> <ul> <li>Vibration: EN 60068-2-6</li> <li>Shock: EN 60068-2-27</li> <li>Free-Fall: EN 60068-2-32</li> </ul> <p>Includes an exterior aluminum heat sink for superior passive cooling, 600, 000+ hours MTBF rating using Telcordia/Bellcore at 50 C for long-term reliability.</p> Dual Power Inputs <p>Dual power inputs provide redundancy. Accepts dual terminal block power, allowing the product to be hardwired from multiple power sources for high availabilty applications.</p> <p>The IES1G52UP12V is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> |
| Package Contents | <ul> <li>Ethernet Switch</li> <li>Mounting Hardware Kit</li> <li>Quick-Start Guide</li> <li>Terminal Block</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Layer Supported | 2 |
| Weight (Approximate) | 1.55 lb |
Startechcom Industrial 6 Port Gigabit Ethernet Switch W4 Poe Rj45 2 Sfp Slots 30w 8023at Poe 12-48vdc 101001000 Mbps -40c to 75c
Login to View Prices
StarTech.com Industrial 6 Port Gigabit Ethernet Switch w/4 PoE RJ45 +2 SFP Slots 30W 802.3at PoE+ 12-48VDC 10/100/1000 Mbps -40C to 75C – Industrial 6 Port Gigabit Ethernet Switch – Up to 30W per 4 PoE ports – 75C to -40C hardened 10/100/1000 Mbps – 2 open SFP slots MSA – IP-30 steel housing MTBF 600k+ hrs @ 25C Vibration/shock/free fall rated – Unmanaged DIN rail/wall mount 2yr warr
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manageable | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number Of Total Expansion Slo | 2 |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Number Of SFP Slots | 2 |
| Modular | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Total Number Of Network Ports | 5 |
| Shared SFP Slot | Yes |
| PoE (RJ 45) Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 1 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| PoE Budget | 120 W |
| Networking Standards | IEEE 802.3at |
| Product Material | Aluminum |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.7" |
| Width | 4.1" |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Brand Name | StarTech.com |
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
| Length | 5.6" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Ethernet Switch |
| Network Technology | 1000Base-X |
| Manufacturer Part Number | IES1G52UP12V |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Easily deploy or scale your network with this Gigabit Ethernet switch, features four dedicated PoE+ enabled ports, and one dedicated open SFP slot plus the flexibility of a switchable RJ-45/Open SFP port for use as an uplink or for non-PoE devices. It features an IP-30 housing, compact design, and is wall and DIN rail mountable.</p> Power Over Ethernet &, Low Voltage <p>Ideal for powering PoE devices in situations where a traditional power source is not available, it accepts power as low as 12VDC for applications such as transportation (auto/bus/rail) and solar. PoE output is boosted to PoE/PoE+ standards (IEEE 802.3af/at, 55V) in applications where non-standard 12V (or higher) power sources are available.</p> <p>With a total power budget of 120W, this PSE Ethernet switch provides up to 30W of power per PoE port to IEEE 802.3af (PoE / Type 1) and IEEE 802.3at (PoE+ / Type 2) powered devices (PD) like:</p> <ul> <li>Cameras</li> <li>Sensors</li> <li>Wi-Fi access points</li> </ul> <p>Uses Cat 5e (or higher rated) Ethernet cabling.</p> Flexible Power Input &, Low Voltage <p>Power input flexibility between 12/24/48/56V DC and low voltage DC inputs reduces the complexities of installation by avoiding additional in-line devices to boost power before it reaches the switch.</p> <p>This unique switch allows for 5x RJ-45 ports (4x PoE) to be active + 1 SFP, or 4 x RJ-45 (all PoE) + 2 SFP, for 6 device connections total.</p> Designed for Harsh Environments <p>Industrial features include -40 C to 75 C operating temperature, IP-30 rated housing, vibration, shock, and free-fall standard testing.</p> <ul> <li>Vibration: EN 60068-2-6</li> <li>Shock: EN 60068-2-27</li> <li>Free-Fall: EN 60068-2-32</li> </ul> <p>Includes an exterior aluminum heat sink for superior passive cooling, 600, 000+ hours MTBF rating using Telcordia/Bellcore at 50 C for long-term reliability.</p> Dual Power Inputs <p>Dual power inputs provide redundancy. Accepts dual terminal block power, allowing the product to be hardwired from multiple power sources for high availabilty applications.</p> <p>The IES1G52UP12V is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> |
| Package Contents | <ul> <li>Ethernet Switch</li> <li>Mounting Hardware Kit</li> <li>Quick-Start Guide</li> <li>Terminal Block</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Layer Supported | 2 |
| Weight (Approximate) | 1.55 lb |







