Startechcom Heavy Duty Casters for Server Rackscabinets Set of 4 Universal M6 2-Inch Caster Wheels Kit 45x75mm Pattern Casters Swivel
Login to View Prices
StarTech.com Heavy Duty Casters for Server Racks/Cabinets, Set of 4 Universal M6 2-inch Caster Wheels Kit, 45x75mm Pattern Casters, Swivel – Set of 4 replacement casters (M6 2-inch) for server rack – Bolt Pattern: 45 x 75 mm; Wheel Size: 2in x 1.7in; Steel/Plastic – Heavy duty caster wheels support stationary max. 550lb/Rolling max. 165lb – Universal swivel caster kit w/ Lifetime Warr.
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Caster |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Diameter | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2.9" |
| Width | 2.6" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Swivel |
| Length | 3.6" |
| Load Capacity | 552.50 lb |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Wheel/Caster Set |
| Application/Usage | Server Rack/Cabinet |
| Manufacturer Part Number | RKCASTER2 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This set of four M6 2-inch casters, while designed for StarTech.com racks, can be added to the bottom of any server equipment rack, network rack, A/V rack, etc. with a 45mm x 75mm bolt pattern. Ideal for replacing damaged casters or upgrading a standing rack to a rolling rack for additional mobility. RKCASTER2 is backed by a lifetime warranty and free technical support.<br /><br /></p> <p>Replacement Casters For: </p> <p>4POSTRACK12U <br />4POSTRACK25U <br />RK1233BKM <br />RK1833BKM <br />RK2433BKM <br />RK2537BKM <br />RK4242BK24</p> <p><br />Optional Casters For</p> <p>RK1224WALHM <br />RK1232WALHM <br />RK1520WALHM <br />RK2620WALHM <br />RK616WALM <br />RK9WALM <br />RK4242BK30</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Set |
| Package Contents | <ul> <li>4 x Casters</li> <li>M6 Screws</li> <li>Washers</li> <li>M6 Nuts</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 5.20 lb |











