Startechcom Compact Displayport to Dvi Adapter Dp 12 to Dvi-D Adaptervideo Converter 1080p Dp to Dvi Monitor Latching Dp Connector
Login to View Prices
StarTech.com Compact DisplayPort to DVI Adapter, DP 1.2 to DVI-D Adapter/Video Converter 1080p, DP to DVI Monitor, Latching DP Connector – Passive DisplayPort 1.2 to DVI-I (digital only DVI-D) single-link adapter 1920×1200/1080p 60Hz | HBR2/HDCP 1.3; EDID/DDC – DisplayPort to DVI adapter for DP++ source – Compact DP to DVI monitor video converter – Non-latching DP connector – Driverless
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Video Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Connector Type On First End | DVI-D Digital Video – Female |
| Connector Type On Second End | DisplayPort Digital Audio/Video – Male |
| Maximum Resolution Supported | 1920 x 1200 |
| Adapter Type | DisplayPort/DVI |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x 29-pin DVI-D Digital Video Female |
| Connector On Second End Detai | 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video Male |
| Connector Gender On First End | Female |
| Connector Gender On Second End | Male |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.4" |
| Width | 1.6" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Extended Display Identification Data (EDID) |
| Length | 2.5" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | DP2DVIADAP |
| Product Name | DisplayPort DVI Video Adapter Converter |
| Manufacturer Part Number | DP2DVIADAP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The StarTech.com DP2DVIADAP DisplayPort DVI adapter lets you connect a DVI-D display to a DisplayPort video source (e.g. DisplayPort video cards, etc.), eliminating the expense of having to upgrade to a DisplayPort enabled display while providing a hassle-free connection to any DisplayPort video card/signal source. <p>The DVI/DisplayPort adapter supports display resolutions up to 1920×1200, allowing you to take full advantage of single link DVI capability.</p> <p>DP2DVIADAP is a passive adapter that requires a DP++ port (DisplayPort++), meaning that DVI and HDMI signals can also be passed through the port.</p> <p>Backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1013733499.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 0.63 oz |











