Startechcom Cable Management Raceway with Cover 3(75mm)W X 3(75mm)H 65ft(2m) Length 38(8mm) Slots Wall Wire Duct Ul Listed
Login to View Prices
StarTech.com Cable Management Raceway with Cover 3″(75mm)W x 3″(75mm)H, 6.5ft(2m) length, 3/8″(8mm) Slots, Wall Wire Duct, UL Listed – Cable management raceway to organize network/power cords – Solid Single channel wire hider/concealer kit – Surface/Wall mount wiring duct system – Product (LxWxH) 6.5ft x 3″ x 3″ – 200 Cables cap – 186F (86C) VST – Sturdy warp-proof PVC UL 94V-0
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Cable Routing |
| Cable Manager Type | Cable Raceway |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Width | 79.20" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Length | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Cable Management Raceway |
| Manufacturer Part Number | CBMWD7575 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 6.5 ft. (2 m) slotted cable management raceway neatly routes cables in your office or server room, while also concealing them to create a tidy and professional look.<br /><br /><b>Professionally Organize &, Route Cables with Slotted Design</b><br /><br />This cable management raceway protects cables from damage while neatly routing them in your office or server room. The raceway is 3 in. (75 mm) x 3 in. (75 mm), with 0.3 in. (8 mm) parallel slots (finger ducts) to pull cords through so you can easily organize and route cables in and out of the raceway.<br /><br /><b>Hassle-Free Installation</b><br /><br />The raceway features mounting holes (15mm x 5mm) that enable you to easily mount the raceway to wood or drywall using screws (not included).<br /><br /><b>Industrial Strength</b><br /><br />Made from self extinguishing PVC, that's sturdy and warp proof this network/power cable hider/concealer is M1 Rating NF fire resistant with a 186F (86C) Vicat softening point and are UL/94V-0 Rated.<br /><br />This cable management raceway is TAA compliant and backed by a StarTech.com 2-year warranty and free 24/5 technical support. StarTech.com has been the IT professionals choice for over 30 years.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 3.50 oz |
Startechcom Cable Management Raceway with Cover 3(75mm)W X 3(75mm)H 65ft(2m) Length 38(8mm) Slots Wall Wire Duct Ul Listed
Login to View Prices
StarTech.com Cable Management Raceway with Cover 3″(75mm)W x 3″(75mm)H, 6.5ft(2m) length, 3/8″(8mm) Slots, Wall Wire Duct, UL Listed – Cable management raceway to organize network/power cords – Solid Single channel wire hider/concealer kit – Surface/Wall mount wiring duct system – Product (LxWxH) 6.5ft x 3″ x 3″ – 200 Cables cap – 186F (86C) VST – Sturdy warp-proof PVC UL 94V-0
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Cable Routing |
| Cable Manager Type | Cable Raceway |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Width | 79.20" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Length | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Cable Management Raceway |
| Manufacturer Part Number | CBMWD7575 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 6.5 ft. (2 m) slotted cable management raceway neatly routes cables in your office or server room, while also concealing them to create a tidy and professional look.<br /><br /><b>Professionally Organize &, Route Cables with Slotted Design</b><br /><br />This cable management raceway protects cables from damage while neatly routing them in your office or server room. The raceway is 3 in. (75 mm) x 3 in. (75 mm), with 0.3 in. (8 mm) parallel slots (finger ducts) to pull cords through so you can easily organize and route cables in and out of the raceway.<br /><br /><b>Hassle-Free Installation</b><br /><br />The raceway features mounting holes (15mm x 5mm) that enable you to easily mount the raceway to wood or drywall using screws (not included).<br /><br /><b>Industrial Strength</b><br /><br />Made from self extinguishing PVC, that's sturdy and warp proof this network/power cable hider/concealer is M1 Rating NF fire resistant with a 186F (86C) Vicat softening point and are UL/94V-0 Rated.<br /><br />This cable management raceway is TAA compliant and backed by a StarTech.com 2-year warranty and free 24/5 technical support. StarTech.com has been the IT professionals choice for over 30 years.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 3.50 oz |










