Startechcom 3 Ft Usb to Type H Barrel 5v Dc Power Cable
Login to View Prices
StarTech.com 3 ft USB to Type H Barrel 5V DC Power Cable – Charge your 5V DC Devices using a Laptop or Desktop USB Port – usb to dc power cable – usb power cable
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Standard Power Cord |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Minimum Operating Temperature | 32°, F (0°, C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°, F (40°, C) |
| Product Color | Black |
| First End Connector Type | USB |
| First End Connector Detail | 1 x 4-pin USB Male |
| Second End Connector Type | Barrel Connector |
| Second End Connector Detail | 1 x Barrel Connector Male |
| Country Of Origin | China |
| Cord Length | 3 ft |
| Voltage Rating | 5 V DC |
| Brand Name | StarTech.com |
| Compatibility | <p>Mobile Devices</p> |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 3 ft USB to Type H Barrel 5V DC Power Cable |
| Device Supported | Mobile Device |
| Manufacturer Part Number | USB2TYPEH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Tired of having to carry around a separate wall adapter in order to power or charge your 5V devices, such as certain external hard drives, streaming media players, and Bluetooth®, speakers?</p><p>This USB power cable makes it easier to power 5V DC devices that have a Type H (OD: 3.4mm, ID:1.3mm) barrel power connector. You can power or charge the devices through an available USB port on your laptop or desktop computer.</p><p>Expertly designed and constructed of high-quality materials, the StarTech.com USB2TYPEH power cable is backed by our lifetime warranty.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021751015.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Turn a USB-A port into a power port to power external drives or other peripherals</li><li>Perfect for use on the road with a laptop, providing a way to charge mobile devices anywhere you go</li><li>Backed by StarTech.com lifetime warranty</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 0.06 lb |
Startechcom 3 Ft Usb to Type H Barrel 5v Dc Power Cable
Login to View Prices
StarTech.com 3 ft USB to Type H Barrel 5V DC Power Cable – Charge your 5V DC Devices using a Laptop or Desktop USB Port – usb to dc power cable – usb power cable
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Standard Power Cord |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Minimum Operating Temperature | 32°, F (0°, C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°, F (40°, C) |
| Product Color | Black |
| First End Connector Type | USB |
| First End Connector Detail | 1 x 4-pin USB Male |
| Second End Connector Type | Barrel Connector |
| Second End Connector Detail | 1 x Barrel Connector Male |
| Country Of Origin | China |
| Cord Length | 3 ft |
| Voltage Rating | 5 V DC |
| Brand Name | StarTech.com |
| Compatibility | <p>Mobile Devices</p> |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 3 ft USB to Type H Barrel 5V DC Power Cable |
| Device Supported | Mobile Device |
| Manufacturer Part Number | USB2TYPEH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Tired of having to carry around a separate wall adapter in order to power or charge your 5V devices, such as certain external hard drives, streaming media players, and Bluetooth®, speakers?</p><p>This USB power cable makes it easier to power 5V DC devices that have a Type H (OD: 3.4mm, ID:1.3mm) barrel power connector. You can power or charge the devices through an available USB port on your laptop or desktop computer.</p><p>Expertly designed and constructed of high-quality materials, the StarTech.com USB2TYPEH power cable is backed by our lifetime warranty.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021751015.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Turn a USB-A port into a power port to power external drives or other peripherals</li><li>Perfect for use on the road with a laptop, providing a way to charge mobile devices anywhere you go</li><li>Backed by StarTech.com lifetime warranty</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 0.06 lb |









