Startechcom 2m Usb to Type M Barrel Cable – Usb to 55mm 5v Dc Cable

Login to View Prices
StarTech.com 2m USB to Type M Barrel Cable – USB to 5.5mm 5V DC Cable – Charge your 5V DC devices from your computer through a USB 2.0 port – usb to type m barrel – usb to 5.5mm – usb to 5v dc cable -usb to dc plug
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Standard Power Cord |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Product Color | Black |
| First End Connector Type | USB |
| First End Connector Detail | 1 x 4-pin USB Male |
| Second End Connector Type | Barrel Connector |
| Second End Connector Detail | 1 x Barrel Connector Male |
| Country Of Origin | China |
| Cord Length | 6.56 ft |
| Voltage Rating | 5 V DC |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2m USB to Type M Barrel Cable – USB to 5.5mm 5V DC Cable |
| Manufacturer Part Number | USB2TYPEM2M |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Tired of having to carry around a separate wall adapter in order to power or charge your 5V devices, such as certain external hard drives, streaming media players, and Bluetooth®, speakers?</p><p>This 2m USB power cable makes it easier to power 5V DC devices that have a Type M (OD: 5.5mm, ID:2.1mm) barrel power connector. You can power or charge the devices through an available USB port on your laptop or desktop computer.</p><p>Expertly designed and constructed of high-quality materials, the StarTech.com USB2TYPEM2M power cable is backed by our lifetime warranty.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1023278279.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 0.10 lb |







