Startechcom 20 Pack Cable Raceway Outside Corner Connectors for Cbmwwd1911 Cable Management Accessories Wiring Duct 90&Deg Outside Elbow Ul
Login to View Prices
StarTech.com 20 Pack Cable Raceway Outside Corner Connectors for CBMWWD1911 Cable Management Accessories Wiring Duct 90° Outside Elbow UL – 20 Cable raceway outside corner connector compatible w/CBMWWD1911 raceway to join around corners – Cable management accessories – Wiring duct fitting outside elbow – 90 deg – 2.1in Width | 0.9in Height – White – RoHs – Sturdy warp-proof ABS – UL RoHS
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Cable Routing |
| Cable Manager Type | Cable Raceway Outside Elbow Connector |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | StarTech.com |
| Compatibility | <p>StarTech CBMWWD1911 Cable Raceway</p> |
| Length | 0.90" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 20 Pack Cable Raceway Outside Corner Connectors For CBMWWD1911 |
| Manufacturer Part Number | CBMWWD1911O |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 20-pack of raceway outside elbows works with the StarTech.com CBMWWD1911 raceway system.<br /><br /><b>Join Two Raceways Together Around Corners at a 90 Degree Angle</b><br /><br />Use these cable raceway outside elbows with the StarTech.com CBMWWD1911 raceway to join two of them together and run them around corners at a 90 degree angle in your office or server room.<br /><br /><b>Industrial Strength</b><br /><br />Made from sturdy self-extinguishing ABS that's also warp proof, these wiring duct connectors are UL approved with 94HB Flamability (Horizontal Burning) Rating.<br /><br /><b>Use in Combination with Other Raceway Accessories</b><br /><br />Combine this coupler with other StarTech.com CBMWWD1911 raceway system accessories to give your cable management solution a finished look.<br /><br />The Coupler (CBMWWD1911C) (20-Pack), joins two raceways together and extends the length of your raceway.<br /><br />The End Piece (CBMWWD1911E) (20-Pack), cleanly caps off the end of your raceway.<br /><br />The Inside Elbow (CBMWWD1911I), joins two raceways together inside of corners at 90 degree angle.<br /><br />The Lateral Elbow (CBMWWD1911L), joins two raceways together and runs them up the wall at a 90 degree angle.<br /><br />The T Connector (CBMWWD1911T), joins three raceways together in T-bar.<br /><br />These cable management raceway outside elbows are TAA compliant and backed by a StarTech.com Lifetime warranty and free 24/5 technical support. StarTech.com has been the IT professionals choice for over 30 years.</p> |
| Packaged Quantity | 20 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 0.10 oz |
Startechcom 20 Pack Cable Raceway Outside Corner Connectors for Cbmwwd1911 Cable Management Accessories Wiring Duct 90&Deg Outside Elbow Ul
Login to View Prices
StarTech.com 20 Pack Cable Raceway Outside Corner Connectors for CBMWWD1911 Cable Management Accessories Wiring Duct 90° Outside Elbow UL – 20 Cable raceway outside corner connector compatible w/CBMWWD1911 raceway to join around corners – Cable management accessories – Wiring duct fitting outside elbow – 90 deg – 2.1in Width | 0.9in Height – White – RoHs – Sturdy warp-proof ABS – UL RoHS
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Cable Routing |
| Cable Manager Type | Cable Raceway Outside Elbow Connector |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | StarTech.com |
| Compatibility | <p>StarTech CBMWWD1911 Cable Raceway</p> |
| Length | 0.90" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 20 Pack Cable Raceway Outside Corner Connectors For CBMWWD1911 |
| Manufacturer Part Number | CBMWWD1911O |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 20-pack of raceway outside elbows works with the StarTech.com CBMWWD1911 raceway system.<br /><br /><b>Join Two Raceways Together Around Corners at a 90 Degree Angle</b><br /><br />Use these cable raceway outside elbows with the StarTech.com CBMWWD1911 raceway to join two of them together and run them around corners at a 90 degree angle in your office or server room.<br /><br /><b>Industrial Strength</b><br /><br />Made from sturdy self-extinguishing ABS that's also warp proof, these wiring duct connectors are UL approved with 94HB Flamability (Horizontal Burning) Rating.<br /><br /><b>Use in Combination with Other Raceway Accessories</b><br /><br />Combine this coupler with other StarTech.com CBMWWD1911 raceway system accessories to give your cable management solution a finished look.<br /><br />The Coupler (CBMWWD1911C) (20-Pack), joins two raceways together and extends the length of your raceway.<br /><br />The End Piece (CBMWWD1911E) (20-Pack), cleanly caps off the end of your raceway.<br /><br />The Inside Elbow (CBMWWD1911I), joins two raceways together inside of corners at 90 degree angle.<br /><br />The Lateral Elbow (CBMWWD1911L), joins two raceways together and runs them up the wall at a 90 degree angle.<br /><br />The T Connector (CBMWWD1911T), joins three raceways together in T-bar.<br /><br />These cable management raceway outside elbows are TAA compliant and backed by a StarTech.com Lifetime warranty and free 24/5 technical support. StarTech.com has been the IT professionals choice for over 30 years.</p> |
| Packaged Quantity | 20 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 0.10 oz |









