Startechcom 2 Port Quad Monitor Dual-Link Dvi Usb Kvm Switch with Audio & Hub

Login to View Prices
StarTech.com 2 Port Quad Monitor Dual-Link DVI USB KVM Switch with Audio & Hub – Switch between two Computers sharing four DVI displays, speakers & mic, USB Keyboard & Mouse, and USB 2.0 peripheral – multiple monitor kvm – 4 monitor kvm – quad monitor kvm
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | KVM Switchbox |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Maximum Video Resolution | 2560 x 1600 |
| Graphic Mode | WQXGA |
| USB | Yes |
| DVI | Yes |
| Number Of USB Ports | 5 |
| Number Of DVI Ports | 12 |
| Number Of Computers Supported | 2 |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | StarTech.com |
| Input Voltage Range | 110V AC to 240V AC |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | SV231QDVIUA |
| Product Name | 2 Port Quad Monitor Dual-Link DVI USB KVM Switch w/ Audio |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Manufacturer Part Number | SV231QDVIUA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The SV231QDVIUA 2-Port Quad Monitor Dual-Link DVI USB KVM Switch allows 2 PCs, each with 4 DVI video outputs, to share monitors, 1 microphone and set of speakers, 1 keyboard and 1 mouse as well as an additional USB 2.0 peripheral such as an external hard drive, thumb drive, printer, or webcam.</p> <p>The Quad DVI KVM switch allows you to switch back and forth between 2 multi DVI PCs at the touch of a button, while maintaining professional-level video quality on all monitors at resolutions up to 2560×1600. The quad DVI switch also features an integrated USB hub port that allows USB 2.0 peripherals to be shared between attached systems – eliminating duplicate peripheral costs, and offering the convenience of sharing stored data between PCs.</p> <p>This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 3-year warranty with free lifetime technical support.</p> <p>PLEASE NOTE: While both DVI-I (analog mode) and DVI-D (digital only) are supported by the KVM, both source PCs must output the same signal type for proper switching. It is recommended wherever possible to use DVI-D cables across all PC to KVM and KVM to Console connections. Please contact technical support for assistance identifying your source.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1017898761.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>2 Port Quad Monitor Dual-Link DVI USB KVM Switch w/ Audio</li> <li>1 x Instruction Manual</li> <li>1 x Universal power adapter (NA/EU/UK/AU)</li> <li>4 x Foot Pads</li> <li>2 x Rackmount Ears</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 6.61 lb |








