Startechcom 1 Port Pcie Ethernet Network Card

Login to View Prices
StarTech.com 1 Port PCIe Ethernet Network Card – Add a 10/100Mbps Ethernet port to a desktop computer through a PCI Express slot – pci express ethernet adapter – pcie ethernet card – pci express ethernet nic -10/100 adapter card
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Fast Ethernet Card |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Chipset Manufacturer | Realtek |
| Chipset Model | RTL8101E |
| Twisted Pair Cable Standard | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 1 |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Total Number Of Ports | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.8" |
| Width | 4.7" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Length | 3.6" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1 Port PCI Express 10/100 Ethernet Network Interface Adapter Card |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Data Transfer Rate | 12.50 MB/s |
| System Requirements | <ul> <li>Windows®, 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10</li> <li>Windows Server®, 2003, 2008 R2, 2012, 2016, 2019</li> <li>Linux 2.6.x to 4.11.x LTS Versions Only </li> </ul> |
| Manufacturer Part Number | PEX100S |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This PCI Express based 10/100 Ethernet Card provides a simple way to connect a PCIe enabled server or workstation to a 10/100 Ethernet network and offers a broad range of features and functions, including support for both Full and Half Duplex operation as well as Wake On LAN (WOL) Power Management.</p> <p>The PEX100S Ethernet Card includes both standard and low profile brackets and is compatible with most mATX (Slimline) and ATX system form factors, and features Auto MDI/MDIX automatic configuration, which helps to simplify installation and configuration.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1011640337.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>1 Port PCI Express 10/100 Ethernet Network Interface Adapter Card</li> <li>1 x Low Profile Bracket</li> <li>1 x Instruction Manual</li> <li>1 x Driver CD</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | PCI Express |
| Weight (Approximate) | 1.10 oz |







