StarTech.com 0.3m SATA Extension Cable – Extend SATA Data Connections by up to 30cm (12in) – 30cm 7 pin sata extension – 7 pin sata extension cable – 7 pin sata extension cord
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cable Type | SATA |
| Connector Type On First End | SATA 3.0 – Male |
| Connector Type On Second End | SATA 3.0 – Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Red |
| Connector On First End Details | 1 x 7-pin SATA 3.0 – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 7-pin SATA 3.0 – Male |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 0.3m SATA Extension Cable |
| Device Supported | Storage Equipment |
| Manufacturer Part Number | SATAEXT30CM |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Extend SATA Data Connections by up to 30cm (12in). The SATAEXT30CM 0.3-meter (30cm) SATA Data Extension Cable enables you to extend the reach between internal SATA drive connections by up to 30 cm (11.81 in).</p><p>The extension simplifies drive installation by overcoming typical connection limitations, and it reduces the risk of damage to the drive or motherboard SATA connectors by eliminating the need to strain or stretch the cable in order to make the necessary connection.</p><p>Constructed of only high quality materials and expertly designed for reliability and peak performance, the SATAEXT30CM cable is backed by StarTech.com''s Lifetime Warranty.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022565457.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 11.81" |
| Weight (Approximate) | 0.03 lb |
StarTech.com 0.3m SATA Extension Cable – Extend SATA Data Connections by up to 30cm (12in) – 30cm 7 pin sata extension – 7 pin sata extension cable – 7 pin sata extension cord
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cable Type | SATA |
| Connector Type On First End | SATA 3.0 – Male |
| Connector Type On Second End | SATA 3.0 – Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Red |
| Connector On First End Details | 1 x 7-pin SATA 3.0 – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 7-pin SATA 3.0 – Male |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 0.3m SATA Extension Cable |
| Device Supported | Storage Equipment |
| Manufacturer Part Number | SATAEXT30CM |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Extend SATA Data Connections by up to 30cm (12in). The SATAEXT30CM 0.3-meter (30cm) SATA Data Extension Cable enables you to extend the reach between internal SATA drive connections by up to 30 cm (11.81 in).</p><p>The extension simplifies drive installation by overcoming typical connection limitations, and it reduces the risk of damage to the drive or motherboard SATA connectors by eliminating the need to strain or stretch the cable in order to make the necessary connection.</p><p>Constructed of only high quality materials and expertly designed for reliability and peak performance, the SATAEXT30CM cable is backed by StarTech.com''s Lifetime Warranty.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022565457.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 11.81" |
| Weight (Approximate) | 0.03 lb |












