Squids 3705 Wire Tool Attachment – Screw Gate Tool Tail – 3lbs (6-Pack)
Login to View Prices
Squids 3705 Wire Tool Attachment – Screw Gate Tool Tail – 3lbs (6-Pack) – 3.4″ Width x 0.1″ Height x 6″ Length – 6 Pack – Orange – Stainless Steel, Polyurethane, Copper
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Tool Tether Attachment |
| Maximum Weight Capacity | 3 lb |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Copper |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.1" |
| Width | 3.4" |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3705 |
| Product Name | 3705 Wire Tool Attachment – Screw Gate Tool Tail – 3lbs (6-Pack) |
| Application/Usage | Knife |
| Manufacturer Part Number | 19709 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3705 Tool Attachments with Screwgate feature a loop end to securely connect tool lanyards to tools with small captive holes. Attachments meet the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. They are perfect for tethering tools like utility knives, small levels, speed squares, insulated pliers and other tools with a maximum capacity of 3 lb. Copper screws easily connect to create a one-step attachment point. Unscrew the screwgate and stick one end through the captive hole on your tool. Bring the other end through and screw it closed to complete the loop for a tethering connection point without using tape or shrink. Stainless steel cable wire is corrosion-resistant to withstand weathering. Orange, polyurethane coating covers the wire for added protection and durability. |
| Material Details | <ul><li>Stainless Steel – Cable</li><li>Polyurethane – Cable</li><li>Copper – Screw</li></ul> |
| Packaged Quantity | 6 Pack |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.04 oz |












