Squids 3175 Accessory Anchor – 9.3″ Width x 1″ Height x 23.5″ Length – 6 / Carton – Black – Polyester, Nickel Plated, Nylon
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Accessory Anchor |
| Maximum Weight Capacity | 40 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Nylon |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 9.3" |
| Brand Name | Squids |
| Length | 23.5" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3175 |
| Product Name | 3175 Accessory Anchor |
| Manufacturer Part Number | 19175 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Tool Tethering Anchor Straps thread through railings, scaffolding, equipment and structures to create a retrofit attachment point to tether tools up to 40 lb. Anchor straps are designed to prevent heavy tools from falling when working at heights. Abrasion-resistant, polyester webbing and durable, steel D-ring provide heavy-duty strength to hold tools. Additional wear sleeve helps reduce wear-and-tear by adding a layer of protection against the elements and surface abrasion. D-ring acts as a captive hole to tether Squids Tool Lanyards (not included). Straps meet the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. They are third-party certified to hold a maximum 40 lb. with a multidrop safety factor. Straps are not for fall arrest. |
| Material Details | <ul><li>Nickel Plated – D-ring</li><li>Nylon – Sleeve</li></ul> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 8.80 oz |










