Scott Pro Manual Towel Dispenser – 1 – 9.2″ Height x 12.7″ Width x 16.4″ Depth – Black – Quiet Operation – 1 Each
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel Dispenser |
| Roll Diameter Supported | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Sheet Length Supported | 1150 ft |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 9.2" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 16.4" |
| Capacity | 1 |
| Brand Name | Scott |
| Features | Quiet Operation |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Pro Manual Towel Dispenser |
| Manufacturer Part Number | 34347 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Part of the Scott Pro line that provides state-of-the-art solutions to maximize productivity, this Manual Hard Roll Paper Towel Dispenser adapts and changes with your needs. Innovative, internal dispensing plugs and plays to give you the flexibility to build a dispenser customized to meet your requirements. Dispensers' controlled manual delivery offers the hygiene of touchless dispensing without the batteries. This system is also quieter than enMotion and Tork Intuition systems. The system combines touchless technology with the bacteria-reducing benefits of drying with paper towels, supporting and promoting better hand and surface hygiene. Paper towel dispenser is designed to hold an 8" diameter roll of 700' or 1, 150' paper towels (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Scott Pro Manual Towel Dispenser – 1 – 9.2″ Height x 12.7″ Width x 16.4″ Depth – Stainless – Quiet Operation, Spring Lock – 1 Each
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel Dispenser |
| Roll Diameter Supported | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Sheet Length Supported | 1150 ft |
| Product Color | Stainless |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 9.2" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 16.4" |
| Capacity | 1 |
| Brand Name | Scott |
| Features | Spring Lock |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Pro Manual Towel Dispenser |
| Manufacturer Part Number | 35612 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Manual Hard Roll Paper Towel Dispenser is part of the Scott Pro line that provides state-of-the-art solutions to maximize productivity. It is designed to adapt and change with your needs. Innovative internal dispensing plugs and plays to give you the flexibility to build a dispenser customized to meet your requirements. Its controlled manual delivery offers the hygiene of touchless dispensing without the batteries. Dispenser dispenses one 8" diameter roll of 700' or 1150' product plus stub roll, utilizing core plug mounting. It advances and cuts an 11.75" of paper towel when activated. No-touch dispensing system helps reduce the spread of germs because guests only touch the towel they use (all without the need of batteries). Durable dispenser includes an emergency feed knob, choice of key-activated spring lock or push-button operation and translucent sides (so you can see when to refill). This system is also quieter than enMotion and Tork Intuition systems.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |














