Scott Pro Electronic Towel Dispenser – Touchless Dispenser – 9.2″ Height x 12.7″ Width x 16.4″ Depth – Stainless – Touch-free – 1 Each
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Electric Towel Dispenser |
| Roll Diameter Supported | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | Stainless |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Dispenser Type | Touchless |
| Height | 9.2" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 16.4" |
| Brand Name | Scott |
| Features | Touch-free |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Pro Electronic Towel Dispenser |
| Manufacturer Part Number | 35609 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Scott Pro Electronic Hard Roll Paper Towel Dispenser System is designed to take hand hygiene to another level. Innovative internal dispensing plugs and plays to customize it to meet your needs. It provides electronic motion-activated dispensing with the option for an unexposed sheet that helps keep paper towels clean (popular with healthcare environments). Dispenser is 99.99 percent jam-free so you can count on its reliable, touchless operation. It dispenses a single sheet with each activation and is compatible with 8" diameter Scott Pro towels with blue core plugs plus the stub roll. Powered by four D alkaline batteries or an AC adapter, this dispenser system combines touchless technology with the bacteria-reducing benefits of drying with paper towels, supporting and promoting better hand and surface hygiene.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Scott Pro Electronic Towel Dispenser – Touchless Dispenser – 9.2″ Height x 12.7″ Width x 16.4″ Depth – Black – Touch-free – 1 Each
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Electric Towel Dispenser |
| Roll Diameter Supported | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Dispenser Type | Touchless |
| Height | 9.2" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 16.4" |
| Brand Name | Scott |
| Features | Touch-free |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Pro Electronic Towel Dispenser |
| Manufacturer Part Number | 34348 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Scott Pro Electronic Hard Roll Paper Towel Dispenser System is designed to take hand hygiene to another level. Innovative internal dispensing plugs and plays to customize it to meet your needs. It provides electronic motion-activated dispensing with the option for an unexposed sheet that helps keep paper towels clean (popular with healthcare environments). Dispenser is 99.99 percent jam-free so you can count on its reliable, touchless operation. It dispenses a single sheet with each activation and is compatible with 8" diameter Scott Pro towels with blue core plugs plus the stub roll. Powered by four D alkaline batteries or an AC adapter, this dispenser system combines touchless technology with the bacteria-reducing benefits of drying with paper towels, supporting and promoting better hand and surface hygiene.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |

















