Scotch Thermal Laminator Combo Pack

Login to View Prices
Scotch Thermal Laminator Combo Pack – 9″ Lamination Width – 5 mil Lamination Thickness – 4″ x 14.8″ x 5.9″
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Hot Laminator |
| Maximum Warm Up Time | 4 Minute |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Maximum Lamination Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | Light Gray |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Width | 14.8" |
| Depth | 5.9" |
| Controls | Release Button |
| Brand Name | Scotch |
| Features | Temperature Adjustment |
| Status Indicators | Indicator Light |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Thermal Laminator Combo Pack |
| Speed | 11.5 in/min |
| Input Voltage | 130 V AC |
| Manufacturer Part Number | TL902VP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Thermal Laminator Value Pack protects documents you handle frequently. The versatile machine works with multiple pouch sizes, laminating documents and photos up to 9" wide and pouches with a thickness up to 5 mil. It saves time with a 4-minute warm-up, feed time of 11-1/2" per minute and a pouch-release mechanism. Sleek, portable design also includes two-roller system with two temperature settings, fold-in-tray, cord storage and handle. Thermal laminator value pack contains one laminator and 20 high-quality, laminating letter-size pouches. Pouches hold sheets up to 8-1/2" x 11" and are photo-safe. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1023556524.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Processing Method | Hot |
| Package Contents | <ul> <li>Thermal Laminator</li> <li>20 x Scotch Thermal Laminating Letter-size Pouch</li> </ul> |









