Scotch-Brite Medium-Duty Scrub Sponges

Login to View Prices
Scotch-Brite Medium-Duty Scrub Sponges – 3.5″ Height x 6.3″ Width x 6.1″ Length x 700 mil Thickness – 10/Pack – Cellulose, Synthetic Fiber – Yellow, Green
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Scrub Sponge |
| Product Color | Green |
| Product Material | Synthetic Fiber |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.5" |
| Width | 6.3" |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Length | 6.1" |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Medium-Duty Scrub Sponges |
| Application/Usage | Scrubbing |
| Manufacturer Part Number | 74CC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Dual-action cleaning tool is ideal for general-purpose cleaning. On one side, it's a No. 96 scouring pad for scrubbing and cleaning. On the other side, the cellulose sponge quickly wipes up spills and messes. You can also use the sponge to carry cleaning solutions to the worksurface. Sponge is not recommended for use on polished or easily scratched surfaces. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1011618941.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Thickness | 700 mil |
Scotch-Brite Medium-Duty Scrub Sponges – 3.5″ Height x 6.3″ Width x 6.1″ Length x 700 mil Thickness – 60/Carton – Cellulose, Synthetic Fiber – Yellow, Green
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Scrub Sponge |
| Product Color | Green |
| Product Material | Synthetic Fiber |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.5" |
| Width | 6.3" |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Length | 6.1" |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Medium-Duty Scrub Sponges |
| Application/Usage | Scrubbing |
| Manufacturer Part Number | 74CCCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Dual-action cleaning tool is ideal for general-purpose cleaning. On one side, it's a No. 96 scouring pad for scrubbing and cleaning. On the other side, the cellulose sponge quickly wipes up spills and messes. You can also use the sponge to carry cleaning solutions to the worksurface. Sponge is not recommended for use on polished or easily scratched surfaces. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1034878221.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 60 / Carton |
| Thickness | 700 mil |







