Scholastic We Are Engineers! Bulletin Board Set – Theme/Subject: Learning – Skill Learning: Engineering – 1 / Set
Additional information
| Brand | Scholastic |
|---|---|
| Product Type | Bulletin Board Set |
| Theme/Subject | Learning |
| Skill Learning | Engineering |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Height | 10.1" |
| Width | 18.2" |
| Brand Name | Scholastic |
| Length | 24.4" |
| Manufacturer | Scholastic |
| Product Name | We Are Engineers! Bulletin Board Set |
| Manufacturer Part Number | 1338236231 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bulletin board set features a colorful collection of items that portray the steps in the engineering design process to help students develop their STEM skills. Students will love adding their photos to the banner. Included teaching guide provides more ways to teach important skills. Bulletin board set is designed for children attending second-grade to seventh-grade.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Set |
| Package Contents | <ul> <li>S.T.Resources We Are Engineers Bulletin Board Set</li> <li>Teaching Guide</li> </ul> |
Scholastic We Are Engineers! Bulletin Board Set – Theme/Subject: Learning – Skill Learning: Engineering – 1 / Set
Additional information
| Brand | Scholastic |
|---|---|
| Product Type | Bulletin Board Set |
| Theme/Subject | Learning |
| Skill Learning | Engineering |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Height | 10.1" |
| Width | 18.2" |
| Brand Name | Scholastic |
| Length | 24.4" |
| Manufacturer | Scholastic |
| Product Name | We Are Engineers! Bulletin Board Set |
| Manufacturer Part Number | 1338236231 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bulletin board set features a colorful collection of items that portray the steps in the engineering design process to help students develop their STEM skills. Students will love adding their photos to the banner. Included teaching guide provides more ways to teach important skills. Bulletin board set is designed for children attending second-grade to seventh-grade.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Set |
| Package Contents | <ul> <li>S.T.Resources We Are Engineers Bulletin Board Set</li> <li>Teaching Guide</li> </ul> |











