Scholastic K-2 Phonics Sing-Along Flip Chart – Theme/Subject: Fun, Learning – Skill Learning: Short Vowels, Long Vowels, Blend, Diagraph, Bossy R, Silent e – 1 Each
Additional information
| Brand | Scholastic |
|---|---|
| Product Type | Educational Chart |
| Theme/Subject | Learning |
| Skill Learning | Silent e |
| Product Color | Multi |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.3" |
| Width | 14.7" |
| Brand Name | Scholastic |
| Length | 20.5" |
| Manufacturer | Scholastic |
| Product Name | K-2 Phonics Sing-Along Flip Chart |
| Manufacturer Part Number | 510435 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Flip chart features a collection of lively songs set to familiar tunes to make mastering phonics fun for your students. Turn to this full-color resource to target and teach key phonemic elements including short vowels, long vowels, silent e, bossy r, blends, diagraphs and more. Flip chart includes audio versions of all songs, and ready-to-go activities. Flip chart is designed for children attending kindergarten to second-grade.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Scholastic K-2 Phonics Sing-Along Flip Chart – Theme/Subject: Fun – Skill Learning: Long Vowels, Short Vowels, Silent e, Bossy R, Blend, Diagraph, Songs – 5-7 Year – 1 Each
Additional information
| Brand | Scholastic |
|---|---|
| Product Type | Educational Chart |
| Theme/Subject | Fun |
| Skill Learning | Songs |
| Product Color | Natural |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.3" |
| Width | 14.7" |
| Depth | 20.5" |
| Recommended Age | 5-7 Year |
| Brand Name | Scholastic |
| Manufacturer | Scholastic |
| Product Name | K-2 Phonics Sing-Along Flip Chart |
| Product Line | Phonics Sing-Along |
| Manufacturer Part Number | 545104351 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Phonics Sing-Along Flip Chart features a collection of lively songs set to familiar tunes to make mastering phonics fun for your students. Turn to this full-color resource to target and teach key phonemic elements including short vowels, long vowels, silent "e", bossy "r", blends, diagraphs and more. Flip chart includes audio versions of all songs and ready-to-go activities. Flip chart is designed for children attending kindergarten to second-grade. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Scholastic K-2 Phonics Sing-Along Flip Chart – Theme/Subject: Fun, Learning – Skill Learning: Short Vowels, Long Vowels, Blend, Diagraph, Bossy R, Silent e – 1 Each
Additional information
| Brand | Scholastic |
|---|---|
| Product Type | Educational Chart |
| Theme/Subject | Learning |
| Skill Learning | Silent e |
| Product Color | Multi |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.3" |
| Width | 14.7" |
| Brand Name | Scholastic |
| Length | 20.5" |
| Manufacturer | Scholastic |
| Product Name | K-2 Phonics Sing-Along Flip Chart |
| Manufacturer Part Number | 510435 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Flip chart features a collection of lively songs set to familiar tunes to make mastering phonics fun for your students. Turn to this full-color resource to target and teach key phonemic elements including short vowels, long vowels, silent e, bossy r, blends, diagraphs and more. Flip chart includes audio versions of all songs, and ready-to-go activities. Flip chart is designed for children attending kindergarten to second-grade.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |













