Scholastic K-2 More Sight Words Flip Chart/CD – Theme/Subject: Fun – Skill Learning: Songs, Sight Words – 1 Each
Additional information
| Brand | Scholastic |
|---|---|
| Product Type | Educational Chart |
| Theme/Subject | Fun |
| Skill Learning | Sight Words |
| Product Color | Multi |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.4" |
| Width | 15.7" |
| Depth | 20.1" |
| Brand Name | Scholastic |
| Manufacturer | Scholastic |
| Product Name | K-2 More Sight Words Flip Chart/CD |
| Manufacturer Part Number | 1338317105 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | More Sight Words Flip Chart features super-fun songs that teach the second set of 50 sight words from the Fry List to make boosting early reading skills easy. And since the songs are set to familiar tunes, remembering them is a snap. This big, colorful chart is laminated so you can use a dry-erase marker to highlight learning. Flip chart includes a complete teaching routine and a link to download of all 25 tunes. Flip chart is designed for children attending kindergarten to second-grade. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>K-2 More Sight Words Flip Chart</li> <li>CD</li> </ul> |
Scholastic K-2 More Sight Words Flip Chart/CD – Theme/Subject: Learning – Skill Learning: Reading – 1 Each
Additional information
| Brand | Scholastic |
|---|---|
| Product Type | Educational Chart |
| Theme/Subject | Learning |
| Skill Learning | Reading |
| Product Color | Multi |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.4" |
| Width | 15.1" |
| Depth | 20.1" |
| Brand Name | Scholastic |
| Manufacturer | Scholastic |
| Product Name | K-2 More Sight Words Flip Chart/CD |
| Manufacturer Part Number | 831710 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Flip chart features super-fun songs that teach the second 50 sight words from the Fry List to make boosting early reading skills easy. And since the songs are set to familiar tunes, remembering them is a snap. This big, colorful chart is laminated so you can use a dry-erase marker to highlight learning. Flip chart includes a complete teaching routine and a CD, plus a link to download of all 25 tunes. Flip chart is designed for children attending kindergarten to second-grade.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>K-2 More Sight Words Flip Chart</li> <li>CD</li> </ul> |
Scholastic K-2 More Sight Words Flip Chart/CD – Theme/Subject: Learning – Skill Learning: Reading – 1 Each
Additional information
| Brand | Scholastic |
|---|---|
| Product Type | Educational Chart |
| Theme/Subject | Learning |
| Skill Learning | Reading |
| Product Color | Multi |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.4" |
| Width | 15.1" |
| Depth | 20.1" |
| Brand Name | Scholastic |
| Manufacturer | Scholastic |
| Product Name | K-2 More Sight Words Flip Chart/CD |
| Manufacturer Part Number | 831710 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Flip chart features super-fun songs that teach the second 50 sight words from the Fry List to make boosting early reading skills easy. And since the songs are set to familiar tunes, remembering them is a snap. This big, colorful chart is laminated so you can use a dry-erase marker to highlight learning. Flip chart includes a complete teaching routine and a CD, plus a link to download of all 25 tunes. Flip chart is designed for children attending kindergarten to second-grade.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>K-2 More Sight Words Flip Chart</li> <li>CD</li> </ul> |













