Scholastic K – 2 Easy Reader Boxed Book Set Printed Book
Login to View Prices
Scholastic K – 2 Easy Reader Boxed Book Set Printed Book – Scholastic Teaching Resources Publication – 2007-04-01 – Book – Grade K-2 – English
Additional information
| Brand | Scholastic |
|---|---|
| Product Type | Printed Book |
| Grade | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Level | I-J |
| Country Of Origin | China |
| Height | 4.8" |
| Width | 13.4" |
| Depth | 14.3" |
| Recommended Age | 5-7 Year |
| Category | Biography |
| Brand Name | Scholastic |
| Language | English |
| Manufacturer | Scholastic |
| Product Name | K – 2 Easy Reader Boxed Book Set |
| Distribution Media/Method | Book |
| Manufacturer Part Number | 439774101 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Easy Reader Biographies Book Set features 12 easy-to-read biographies of must-know, inspiring Americans to introduce key features of nonfiction. Designed for young readers, these engaging, 16-page books contain lively text, captions, realistic illustrations, glossaries, diagrams and more. The teaching guide includes graphic organizers and teaching ideas to help children comprehend the features of nonfiction and read with understanding. Book set is designed for children attending kindergarten to second-grade.</p> |
| Packaged Quantity | 60 / Set |
| Published Date | 2007-04-01T05:00:00.000Z |
| Publisher | Scholastic Teaching Resources |
| Package Contents | <ul> <li>60 x Easy Reader Book</li> <li>Teaching Guide</li> </ul> |












