Scholastic Easy Readers Biographies Tale Box Book Set Printed Book
Login to View Prices
2001-02-01T06:00:00.000Z
Additional information
| Brand | Scholastic |
|---|---|
| Product Type | Printed Book |
| Grade | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | China |
| Height | 4.8" |
| Width | 13.4" |
| Depth | 14.3" |
| Category | Biography |
| Brand Name | Scholastic |
| Manufacturer | Scholastic |
| Product Name | Easy Readers Biographies Tale Box Book Set |
| Distribution Media/Method | Book |
| Manufacturer Part Number | 977410 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Book set features 12 easy-to-read biographies of must-know, inspiring Americans to introduce key features of nonfiction. Designed for young readers, these engaging 16-page books contain lively text, captions, realistic illustrations, glossaries, diagrams and more. The teaching guide includes graphic organizers and teaching ideas to help children comprehend the features of nonfiction and read with understanding. Book set is designed for children attending kindergarten to second-grade.</p> |
| Packaged Quantity | 60 / Set |
| Package Contents | <ul> <li>60 x K-2 Easy Reader Book</li> <li>Teaching Guide</li> </ul> |
Scholastic Easy Readers Biographies Tale Box Book Set Printed Book
Login to View Prices
2001-02-01T06:00:00.000Z
Additional information
| Brand | Scholastic |
|---|---|
| Product Type | Printed Book |
| Grade | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | China |
| Height | 4.8" |
| Width | 13.4" |
| Depth | 14.3" |
| Category | Biography |
| Brand Name | Scholastic |
| Manufacturer | Scholastic |
| Product Name | Easy Readers Biographies Tale Box Book Set |
| Distribution Media/Method | Book |
| Manufacturer Part Number | 977410 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Book set features 12 easy-to-read biographies of must-know, inspiring Americans to introduce key features of nonfiction. Designed for young readers, these engaging 16-page books contain lively text, captions, realistic illustrations, glossaries, diagrams and more. The teaching guide includes graphic organizers and teaching ideas to help children comprehend the features of nonfiction and read with understanding. Book set is designed for children attending kindergarten to second-grade.</p> |
| Packaged Quantity | 60 / Set |
| Package Contents | <ul> <li>60 x K-2 Easy Reader Book</li> <li>Teaching Guide</li> </ul> |












