SC Johnson Foam Soap Dispenser – Manual – Durable, Vandal Resistant, Damage Resistant, Wall Mountable, Antimicrobial, Anti-bacterial – Black – 1Each
Additional information
| Brand | S. C. Johnson & Son, Inc |
|---|---|
| Product Type | Foam Soap Dispenser |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Great Britain |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.5" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | SC Johnson |
| Features | Anti-bacterial |
| Length | 13.7" |
| Manufacturer | S. C. Johnson & Son, Inc |
| Product Name | Foam Soap Dispenser |
| Application/Usage | Handwash |
| Manufacturer Part Number | GPF3LDQ |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Foam soap dispenser features durable plastic components and is rigorously tested for high-usage environments to provide assurance of quality and long-term cost-efficiency. In case of vandalism or accidental damage, spare parts can be provided allowing repairs without having to take the dispenser off the wall. Dispenser push buttons are exclusively protected by BioCote, a silver-based antimicrobial agent that is incorporated into the plastic components at the time of manufacture and inhibits the growth of a broad spectrum of bacteria and molds. BioCote will not wear out or rub off and is effective for the lifetime of the dispenser. Fixed product dose delivers the exact amount required to control usage and waste. Ultrasonically sealed cartridge and pump mechanisms prevent the ingress of air into the cartridge during use to help prevent product contamination and ensure fresh product is dispensed every time.</p> |
| Operating Mode | Manual |
| Packaged Quantity | 1 Each |
SC Johnson Foam Soap Dispenser – Manual – Durable, Vandal Resistant, Damage Resistant, Wall Mountable, Antimicrobial, Anti-bacterial – Black – 6 / Carton
Additional information
| Brand | S. C. Johnson & Son, Inc |
|---|---|
| Product Type | Foam Soap Dispenser |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Great Britain |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.5" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | SC Johnson |
| Features | Anti-bacterial |
| Length | 13.7" |
| Manufacturer | S. C. Johnson & Son, Inc |
| Product Name | Foam Soap Dispenser |
| Application/Usage | Handwash |
| Manufacturer Part Number | GPF3LDQCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Foam soap dispenser features durable plastic components and is rigorously tested for high-usage environments to provide assurance of quality and long-term cost-efficiency. In case of vandalism or accidental damage, spare parts can be provided allowing repairs without having to take the dispenser off the wall. Dispenser push buttons are exclusively protected by BioCote, a silver-based antimicrobial agent that is incorporated into the plastic components at the time of manufacture and inhibits the growth of a broad spectrum of bacteria and molds. BioCote will not wear out or rub off and is effective for the lifetime of the dispenser. Fixed product dose delivers the exact amount required to control usage and waste. Ultrasonically sealed cartridge and pump mechanisms prevent the ingress of air into the cartridge during use to help prevent product contamination and ensure fresh product is dispensed every time.</p> |
| Operating Mode | Manual |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
SC Johnson Foam Soap Dispenser – Manual – Durable, Vandal Resistant, Damage Resistant, Wall Mountable, Antimicrobial, Anti-bacterial – Black – 6 / Carton
Additional information
| Brand | S. C. Johnson & Son, Inc |
|---|---|
| Product Type | Foam Soap Dispenser |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Great Britain |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.5" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | SC Johnson |
| Features | Anti-bacterial |
| Length | 13.7" |
| Manufacturer | S. C. Johnson & Son, Inc |
| Product Name | Foam Soap Dispenser |
| Application/Usage | Handwash |
| Manufacturer Part Number | GPF3LDQCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Foam soap dispenser features durable plastic components and is rigorously tested for high-usage environments to provide assurance of quality and long-term cost-efficiency. In case of vandalism or accidental damage, spare parts can be provided allowing repairs without having to take the dispenser off the wall. Dispenser push buttons are exclusively protected by BioCote, a silver-based antimicrobial agent that is incorporated into the plastic components at the time of manufacture and inhibits the growth of a broad spectrum of bacteria and molds. BioCote will not wear out or rub off and is effective for the lifetime of the dispenser. Fixed product dose delivers the exact amount required to control usage and waste. Ultrasonically sealed cartridge and pump mechanisms prevent the ingress of air into the cartridge during use to help prevent product contamination and ensure fresh product is dispensed every time.</p> |
| Operating Mode | Manual |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
SC Johnson Foam Soap Dispenser – Manual – Durable, Vandal Resistant, Damage Resistant, Wall Mountable, Antimicrobial, Anti-bacterial – Black – 1Each
Additional information
| Brand | S. C. Johnson & Son, Inc |
|---|---|
| Product Type | Foam Soap Dispenser |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Great Britain |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.5" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | SC Johnson |
| Features | Anti-bacterial |
| Length | 13.7" |
| Manufacturer | S. C. Johnson & Son, Inc |
| Product Name | Foam Soap Dispenser |
| Application/Usage | Handwash |
| Manufacturer Part Number | GPF3LDQ |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Foam soap dispenser features durable plastic components and is rigorously tested for high-usage environments to provide assurance of quality and long-term cost-efficiency. In case of vandalism or accidental damage, spare parts can be provided allowing repairs without having to take the dispenser off the wall. Dispenser push buttons are exclusively protected by BioCote, a silver-based antimicrobial agent that is incorporated into the plastic components at the time of manufacture and inhibits the growth of a broad spectrum of bacteria and molds. BioCote will not wear out or rub off and is effective for the lifetime of the dispenser. Fixed product dose delivers the exact amount required to control usage and waste. Ultrasonically sealed cartridge and pump mechanisms prevent the ingress of air into the cartridge during use to help prevent product contamination and ensure fresh product is dispensed every time.</p> |
| Operating Mode | Manual |
| Packaged Quantity | 1 Each |
FOR USE EXCLUSIVELY WITH SOLOPOL® GFX™ CARTRIDGE SJNGPF3LNA TO CREATE TAILORED SKIN PROTECTION. SC JOHNSON PROFESSIONAL® CLEANSE HEAVY FOAM DISPENSER 3.25 L 5.31 X 6.22 X 8.6 BLACK 6/CARTON. LARGE PUSH BUTTONS DISPENSE A CONTROLLED DOSE OF PRODUCT APPROPRIATE FOR THE APPLICATION REQUIRED AND ALLOWS EASY USE BY HAND OR ELBOW; SUITABLE IN HYGIENE SENSITIVE AREAS. EMPTY CARTRIDGES ARE EASILY REPLACED IN SECONDS. SOLOPOL® GFX™ DISPENSERS ARE MANUFACTURED FROM DURABLE PLASTIC COMPONENTS AND RIGOROUSLY TESTED FOR HIGH USAGE ENVIRONMENTS PROVIDING ASSURANCE OF QUALITY AND LONG-TERM COST EFFICIENCY. IN CASE OF VANDALISM OR ACCIDENTAL DAMAGE SPARE PARTS CAN BE PROVIDED ALLOWING FOR REPAIRS WITHOUT HAVING TO TAKE THE DISPENSER OFF THE WALL. DELIVERS THE EXACT AMOUNT REQUIRED CONTROLLING USAGE AND REDUCING WASTE; DISCOURAGES UNNECESSARY “”JABBING”” AND PRODUCT OVERUSE. THE ULTRASONICALLY SEALED CARTRIDGE AND PUMP MECHANISMS PREVENT THE INGRESS OF AIR INTO THE CARTRIDGE DURING USE TO HELP PREVENT PRODUCT CONTAMINATION AND ENSURE FRESH PRODUCT IS DISPENSED EVERY TIME. COLOR CODED PUSH BUTTON TO MATCH SC JOHNSON PROFESSIONAL’S HEAVY DUTY LINE OF HAND CLEANSERS. SIMPLE TO UNDERSTAND USAGE INSTRUCTIONS ARE LANGUAGE NEUTRAL TO SHOW BEST PRACTICE METHOD OF USE; IDEAL FOR MULTINATIONAL WORKFORCES. UNIQUE LOCKING MECHANISM HELPS PREVENT UNAUTHORIZED ACCESS PILFERAGE AND PRODUCT CONTAMINATION. SIGHT GLASS INDICATES THE LEVEL OF PRODUCT IN THE CARTRIDGE WHICH HELPS IDENTIFY WHEN PRODUCT NEEDS REPLACING. THE AIR-TIGHT CARTRIDGES ARE DESIGNED TO COLLAPSE DURING USE ENSURING FULL EVACUATION OF PRODUCT WITH NO WASTAGE. DISPENSER PUSH BUTTONS ARE EXCLUSIVELY PROTECTED BY BIOCOTE® A SILVER-BASED ANTIMICROBIAL AGENT THAT IS INCORPORATED INTO THE PLASTIC COMPONENTS AT THE TIME OF MANUFACTURE AND INHIBITS THE GROWTH OF A BROAD SPECTRUM OF BACTERIA AND MOLDS ON THE PRODUCT. BIOCOTE® WILL NOT WEAR-OUT OR RUB-OFF AND IS EFFECTIVE FOR THE LIFETIME OF THE DISPENSE
Additional information
| Weight | 19.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.00 × 15.50 × 13.00 in |
| Color | Black |
| Hazmat Indicator | N |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Proposition65 Key CA | N |
| UNSPSC | 47131700 |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| Flag Returnable | N |
| Truck Parcel | PARCEL |
| Fob Origin | NJ |
| Country of Origin | UK |
| UPC | 69124052623 |
| MPN | GPF3LDQCT |
| Brand | United Stationers Supply |












Reviews
There are no reviews yet.