Satco T2 13-watt Mini Spiral CFL Bulb – 13 W – 60 W Incandescent Equivalent Wattage – 120 V AC – 900 lm – Spiral – T2 Size – Cool White Light Color – E26 Base – 12000 Hour – 6920.3°F (3826.8°C) Color Temperature – 82 CRI – Energy Saver – 1 Each
Additional information
| Brand | Satco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Compact Fluorescent Light Bulb |
| Environmental Certification | RoHS |
| Maximum Bulb Power | 13 W |
| Bulb Shape | Spiral |
| Bulb Size Standard | T2 |
| Maximum Bulb Life | 12000 Hour |
| Luminous Flux | 900 lm |
| Incandescent Equivalent Watta | 60 W |
| Energy Star | Yes |
| Dimmable | No |
| Diameter | 1.8" |
| Country Of Origin | China |
| Base | E26 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Color | Cool White |
| Color Rendering Index | 82 |
| Color Temperature | 6920.3°, F (3826.8°, C) |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Satco |
| Features | Energy Saver |
| Length | 4.1" |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Product Name | T2 13-watt Mini Spiral CFL Bulb |
| Application/Usage | Lamp |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | S7218 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This self-ballasted, fluorescent spiral bulb uses a mini T2 spiral bulb that's designed to fit in most lamps. Using 13 watts, this spiral bulb produces cool white light at 4, 100 Kelvin. Nondimmable spiral bulb features a medium base and produces 880 lumens for 12, 000 hours. 120-volt spiral bulb is perfect for lighting areas where harsh, white light is not desired. Energy Star qualified and RoHS compliant. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 2 Year |
Satco T2 13-watt Mini Spiral CFL Bulb – 13 W – 60 W Incandescent Equivalent Wattage – 120 V AC – 900 lm – Spiral – T2 Size – Cool White Light Color – E26 Base – 12000 Hour – 6920.3°F (3826.8°C) Color Temperature – 82 CRI – Energy Saver – 1 Each
Additional information
| Brand | Satco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Compact Fluorescent Light Bulb |
| Environmental Certification | RoHS |
| Maximum Bulb Power | 13 W |
| Bulb Shape | Spiral |
| Bulb Size Standard | T2 |
| Maximum Bulb Life | 12000 Hour |
| Luminous Flux | 900 lm |
| Incandescent Equivalent Watta | 60 W |
| Energy Star | Yes |
| Dimmable | No |
| Diameter | 1.8" |
| Country Of Origin | China |
| Base | E26 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Color | Cool White |
| Color Rendering Index | 82 |
| Color Temperature | 6920.3°, F (3826.8°, C) |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Satco |
| Features | Energy Saver |
| Length | 4.1" |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Product Name | T2 13-watt Mini Spiral CFL Bulb |
| Application/Usage | Lamp |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | S7218 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This self-ballasted, fluorescent spiral bulb uses a mini T2 spiral bulb that's designed to fit in most lamps. Using 13 watts, this spiral bulb produces cool white light at 4, 100 Kelvin. Nondimmable spiral bulb features a medium base and produces 880 lumens for 12, 000 hours. 120-volt spiral bulb is perfect for lighting areas where harsh, white light is not desired. Energy Star qualified and RoHS compliant. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 2 Year |
Satco T2 13-watt Mini Spiral CFL Bulb – 13 W – 60 W Incandescent Equivalent Wattage – 120 V AC – 900 lm – Spiral – T2 Size – Cool White Light Color – E26 Base – 12000 Hour – 6920.3°F (3826.8°C) Color Temperature – 82 CRI – Energy Saver – 1 Each
Additional information
| Brand | Satco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Compact Fluorescent Light Bulb |
| Environmental Certification | RoHS |
| Maximum Bulb Power | 13 W |
| Bulb Shape | Spiral |
| Bulb Size Standard | T2 |
| Maximum Bulb Life | 12000 Hour |
| Luminous Flux | 900 lm |
| Incandescent Equivalent Watta | 60 W |
| Energy Star | Yes |
| Dimmable | No |
| Diameter | 1.8" |
| Country Of Origin | China |
| Base | E26 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Color | Cool White |
| Color Rendering Index | 82 |
| Color Temperature | 6920.3°, F (3826.8°, C) |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Satco |
| Features | Energy Saver |
| Length | 4.1" |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Product Name | T2 13-watt Mini Spiral CFL Bulb |
| Application/Usage | Lamp |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | S7218 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This self-ballasted, fluorescent spiral bulb uses a mini T2 spiral bulb that's designed to fit in most lamps. Using 13 watts, this spiral bulb produces cool white light at 4, 100 Kelvin. Nondimmable spiral bulb features a medium base and produces 880 lumens for 12, 000 hours. 120-volt spiral bulb is perfect for lighting areas where harsh, white light is not desired. Energy Star qualified and RoHS compliant. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 2 Year |
Satco T2 13-watt Mini Spiral CFL Bulb – 13 W – 60 W Incandescent Equivalent Wattage – 120 V AC – 900 lm – Spiral – T2 Size – Cool White Light Color – E26 Base – 12000 Hour – 6920.3°F (3826.8°C) Color Temperature – 82 CRI – Energy Saver, Instant On – 48 / Carton
Additional information
| Brand | Satco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Compact Fluorescent Light Bulb |
| Environmental Certification | RoHS |
| Maximum Bulb Power | 13 W |
| Bulb Shape | Spiral |
| Bulb Size Standard | T2 |
| Maximum Bulb Life | 12000 Hour |
| Luminous Flux | 900 lm |
| Incandescent Equivalent Watta | 60 W |
| Energy Star | Yes |
| Dimmable | No |
| Diameter | 1.8" |
| Country Of Origin | China |
| Base | E26 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Color | Cool White |
| Color Rendering Index | 82 |
| Color Temperature | 6920.3°, F (3826.8°, C) |
| Certifications & Standards | <ul> <li>UL</li> <li>ETL</li> </ul> |
| Brand Name | Satco |
| Features | Instant On |
| Length | 4.1" |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Product Name | T2 13-watt Mini Spiral CFL Bulb |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | S7218CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This self-ballasted, fluorescent spiral bulb uses a mini T2 spiral bulb that's designed to fit in most lamps. Using 13 watts, this spiral bulb produces cool white light at 4, 100 Kelvin. Nondimmable spiral bulb features a medium base and produces 880 lumens for 12, 000 hours. 120-volt spiral bulb is perfect for lighting areas where harsh, white light is not desired. Energy Star qualified and RoHS compliant. |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Limited Warranty | 2 Year |













