Satco 7.5W BR30 LED Bulb – 7.50 W – 65 W Incandescent Equivalent Wattage – 120 V AC – 650 lm – BR30 Size – Frosted White – Warm White Light Color – E26 Base – 25000 Hour – 4940.3°F (2726.8°C) Color Temperature – 93 CRI – 105° Beam Angle – Dimmable – Reflector – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Satco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | LED Light Bulb |
| Beam Angle | 105° |
| Environmental Certification | RoHS |
| Maximum Bulb Power | 7.50 W |
| Bulb Size Standard | BR30 |
| Maximum Bulb Life | 25000 Hour |
| Luminous Flux | 650 lm |
| Incandescent Equivalent Watta | 65 W |
| Energy Star | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Base | E26 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Color | Warm White |
| Color Rendering Index | 93 |
| Color Temperature | 4940.3°, F (2726.8°, C) |
| Brand Name | Satco |
| Features | Reflector |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Product Name | 7.5W BR30 LED Bulb |
| Finishing | Frosted White |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | S28578CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | LED BR30 bulb with a frosted finish features an energy-efficient design that uses nearly 80 percent less electricity than an incandescent bulb to minimize your operating costs. LED bulb offers a 105-degree beam spread to illuminate your space with a warm white light. Dimmable bulb with 650 lumens provides up to 25, 000 hours of light. 120-volt, 7.5-watt bulb also features a 3, 000 Kelvin temperature, 93 CRI and medium base. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 4.48 oz |
Satco 7.5W BR30 LED Bulb – 7.50 W – 65 W Incandescent Equivalent Wattage – 120 V AC – 650 lm – BR30 Size – Frosted White – Warm White Light Color – E26 Base – 25000 Hour – 4940.3°F (2726.8°C) Color Temperature – 93 CRI – 105° Beam Angle – Dimmable – Reflector – 1 Each
Additional information
| Brand | Satco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | LED Light Bulb |
| Beam Angle | 105° |
| Environmental Certification | RoHS |
| Maximum Bulb Power | 7.50 W |
| Bulb Size Standard | BR30 |
| Maximum Bulb Life | 25000 Hour |
| Luminous Flux | 650 lm |
| Incandescent Equivalent Watta | 65 W |
| Energy Star | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Base | E26 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Color | Warm White |
| Color Rendering Index | 93 |
| Color Temperature | 4940.3°, F (2726.8°, C) |
| Certifications & Standards | <p>Energy Star</p> |
| Brand Name | Satco |
| Features | Reflector |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Product Name | 7.5W BR30 LED Bulb |
| Finishing | Frosted White |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | S28578 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | LED BR30 bulb with a frosted finish features an energy-efficient design that uses nearly 80 percent less electricity than an incandescent bulb to minimize your operating costs. LED bulb offers a 105-degree beam spread to illuminate your space with a warm white light. Dimmable bulb with 650 lumens provides up to 25, 000 hours of light. 120-volt, 7.5-watt bulb also features a 3, 000 Kelvin temperature, 93 CRI and medium base. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 4.48 oz |
Satco 7.5W BR30 LED Bulb – 7.50 W – 65 W Incandescent Equivalent Wattage – 120 V AC – 650 lm – BR30 Size – Frosted White – Warm White Light Color – E26 Base – 25000 Hour – 4940.3°F (2726.8°C) Color Temperature – 93 CRI – 105° Beam Angle – Dimmable – Reflector – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Satco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | LED Light Bulb |
| Beam Angle | 105° |
| Environmental Certification | RoHS |
| Maximum Bulb Power | 7.50 W |
| Bulb Size Standard | BR30 |
| Maximum Bulb Life | 25000 Hour |
| Luminous Flux | 650 lm |
| Incandescent Equivalent Watta | 65 W |
| Energy Star | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Base | E26 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Color | Warm White |
| Color Rendering Index | 93 |
| Color Temperature | 4940.3°, F (2726.8°, C) |
| Brand Name | Satco |
| Features | Reflector |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Product Name | 7.5W BR30 LED Bulb |
| Finishing | Frosted White |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | S28578CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | LED BR30 bulb with a frosted finish features an energy-efficient design that uses nearly 80 percent less electricity than an incandescent bulb to minimize your operating costs. LED bulb offers a 105-degree beam spread to illuminate your space with a warm white light. Dimmable bulb with 650 lumens provides up to 25, 000 hours of light. 120-volt, 7.5-watt bulb also features a 3, 000 Kelvin temperature, 93 CRI and medium base. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 4.48 oz |
Satco 7.5W BR30 LED Bulb – 7.50 W – 65 W Incandescent Equivalent Wattage – 120 V AC – 650 lm – BR30 Size – Frosted White – Warm White Light Color – E26 Base – 25000 Hour – 4940.3°F (2726.8°C) Color Temperature – 93 CRI – 105° Beam Angle – Dimmable – Reflector – 1 Each
Additional information
| Brand | Satco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | LED Light Bulb |
| Beam Angle | 105° |
| Environmental Certification | RoHS |
| Maximum Bulb Power | 7.50 W |
| Bulb Size Standard | BR30 |
| Maximum Bulb Life | 25000 Hour |
| Luminous Flux | 650 lm |
| Incandescent Equivalent Watta | 65 W |
| Energy Star | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Base | E26 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Color | Warm White |
| Color Rendering Index | 93 |
| Color Temperature | 4940.3°, F (2726.8°, C) |
| Certifications & Standards | <p>Energy Star</p> |
| Brand Name | Satco |
| Features | Reflector |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Product Name | 7.5W BR30 LED Bulb |
| Finishing | Frosted White |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | S28578 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | LED BR30 bulb with a frosted finish features an energy-efficient design that uses nearly 80 percent less electricity than an incandescent bulb to minimize your operating costs. LED bulb offers a 105-degree beam spread to illuminate your space with a warm white light. Dimmable bulb with 650 lumens provides up to 25, 000 hours of light. 120-volt, 7.5-watt bulb also features a 3, 000 Kelvin temperature, 93 CRI and medium base. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 4.48 oz |














