Satco 18-watt T2 Spiral CFL Bulb – 18 W – 75 W Incandescent Equivalent Wattage – 120 V AC – 1200 lm – Spiral – T2 Size – White Light Color – E26 Base – 12000 Hour – 4400.3°F (2426.8°C) Color Temperature – 82 CRI – Energy Saver – 3 / Box
Additional information
| Brand | Satco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Compact Fluorescent Light Bulb |
| Environmental Certification | RoHS |
| Maximum Bulb Power | 18 W |
| Bulb Shape | Spiral |
| Bulb Size Standard | T2 |
| Maximum Bulb Life | 12000 Hour |
| Luminous Flux | 1200 lm |
| Incandescent Equivalent Watta | 75 W |
| Energy Star | Yes |
| Dimmable | No |
| Diameter | 2.1" |
| Country Of Origin | China |
| Base | E26 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Color | White |
| Color Rendering Index | 82 |
| Color Temperature | 4400.3°, F (2426.8°, C) |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Satco |
| Features | Energy Saver |
| Length | 4.5" |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Product Name | 18-watt T2 Spiral CFL Bulb |
| Application/Usage | Lamp |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | S6271 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This self-ballasted, fluorescent spiral bulb uses a mini T2 spiral bulb that's designed to fit in most lamps. Using just 18 watts, this spiral bulb produces a warm white light at 2, 700 Kelvin. Nondimmable spiral bulb features a medium base and produces 1, 140 lumens for 12, 000 hours. 120-volt spiral bulb is perfect for lighting areas where harsh, white light is not desired. Energy Star qualified and RoHS compliant. |
| Packaged Quantity | 3 / Box |
| Limited Warranty | 2 Year |
Satco 18-watt T2 Spiral CFL Bulb – 18 W – 75 W Incandescent Equivalent Wattage – 120 V AC – 1200 lm – Spiral – T2 Size – White Light Color – E26 Base – 12000 Hour – 4400.3°F (2426.8°C) Color Temperature – 82 CRI – Ballast-free, Energy Saver, Instant On – 3 / Box
Additional information
| Brand | Satco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Compact Fluorescent Light Bulb |
| Environmental Certification | RoHS |
| Maximum Bulb Power | 18 W |
| Bulb Shape | Spiral |
| Bulb Size Standard | T2 |
| Maximum Bulb Life | 12000 Hour |
| Luminous Flux | 1200 lm |
| Incandescent Equivalent Watta | 75 W |
| Energy Star | Yes |
| Dimmable | No |
| Diameter | 2.1" |
| Country Of Origin | China |
| Base | E26 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Color | White |
| Color Rendering Index | 82 |
| Color Temperature | 4400.3°, F (2426.8°, C) |
| Brand Name | Satco |
| Features | Instant On |
| Length | 4.5" |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Product Name | 18-watt T2 Spiral CFL Bulb |
| Application/Usage | Lamp |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | S6271CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This self-ballasted, fluorescent spiral bulb uses a mini T2 spiral bulb that's designed to fit in most lamps. Using just 18 watts, this spiral bulb produces a warm white light at 2, 700 Kelvin. Nondimmable spiral bulb features a medium base and produces 1, 140 lumens for 12, 000 hours. 120-volt spiral bulb is perfect for lighting areas where harsh, white light is not desired. Energy Star qualified and RoHS compliant. |
| Packaged Quantity | 3 / Box |
| Limited Warranty | 2 Year |













