Safco Training Height-Adjustable Task Chair – Fabric, Wood Seat – Steel Frame – High Back – 5-star Base – Black – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 5 |
| Base Material | Aluminum |
| Seat Material | Wood |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 23.50" |
| Seat Depth | 20.50" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | No |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Maximum Seat Height | 40.50" |
| Back Height | 36.50" |
| Back Width | 22.25" |
| Arm Material | Plastic |
| Arm Height | 24.25" |
| Base Shape | 5-star |
| Back Style | Mesh |
| Lumbar Support | No |
| Back Type | High Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | 360°, Swivel |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Cushion Material | Foam |
| Arm Style | Loop |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 40.3" |
| Width | 23.5" |
| Depth | 22" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Safco |
| Features | Mobility |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | TSH3BB |
| Product Name | Training Height-Adjustable Task Chair |
| Product Line | Valoré |
| Application/Usage | Hospitality |
| Manufacturer Part Number | TSH3BB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Part of the Valore Training Series that is built to last and designed to impress, this Height-Adjustable Task Chair with fixed arms shines anywhere you put it – training rooms, offices, collaborative areas and even hospitality settings. Seat height adjusts from 18-1/2" to 22-1/4". Comfortable and breathable mesh back pairs with fabric-upholstered, cushioned seat and tilt for elevated comfort. Chair also swivels 360 degrees. Five-star, 27" diameter, aluminum base are equipped with dual-wheel, hard floor casters for easy mobility. The CA117 approved task chair holds up to 250 lb. Seat measures 23-1/2" wide x 20-1/2" deep. Back size is 22-1/4" wide x 22-1/4" high.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |













