Safco Seven Pocket Letterlegal Steel Wall Rack

Roll over image to zoom in
Login to View Prices
Safco Seven Pocket Letter/Legal Steel Wall Rack – 7 Pocket(s) – 21.8″ Height x 9.5″ Width x 2″ Depth – Durable – Black – Steel – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Wall Rack |
| Total Number Of Pockets | 7 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 21.8" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Safco |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Seven Pocket Letter/Legal Steel Wall Rack |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | Foolscap Paper |
| Finishing | Powder Coated |
| Manufacturer Part Number | 3185BL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Easily organize all your file folders and documents on this sturdy steel wall rack. Open sides on each of the seven pockets accommodate files that are letter-size or legal-size. The wall rack features a durable powder-coat finish. Mount is flush to any wall with the included mounting hardware.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 7 lb |






