Rubbermaid Commercial Sidemount Urinal Autoflush Valve
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Sidemount Urinal AutoFlush Valve – Chrome – Automatic – 1 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Flush System |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2.8" |
| Width | 3.3" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Automatic |
| Length | 4.8" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Sidemount Urinal AutoFlush Valve |
| Product Line | Auto Flush |
| Application/Usage | Urinal |
| Manufacturer Part Number | 401186A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Side-mount auto flush for urinals offers intelligent technology and a smart design. Touch-free, automated flushing system helps keep washrooms looking presentable and smelling clean. It also promotes good hygiene by eliminating potential points of cross-contamination. Installing this chrome auto flush is easy. No water shutoff is required. Auto Flush system quickly retrofits existing washroom fixtures. The side-mount model replaces flush handles. Once installed, Smart Object Infrared Technology manages flushing automation for world-class reliability. Long battery life lasts approximately three years or up to 100, 000 flushes. Battery reserve feature allows 9, 000 flushes after low-battery indicator begins flashing. Auto flush uses four C batteries (included).</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Package Contents | <ul> <li>Sidemount Urinal Auto Flush</li> <li>4 x C-Cell Battery</li> </ul> |





