Rubbermaid Commercial Microfiber Light-Duty Cleaning Cloths
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Microfiber Light-Duty Cleaning Cloths – Cloth – 12″ Width x 12″ Length – 24 / Pack – 12 / Carton – Blue
Additional information
| Brand | Newell Brands |
|---|---|
| Product Type | Multi-Surface Cleaner |
| Container Type | Pack |
| Cleaner Size | 12" Width x 12" Length |
| Quantity Per Container | 24 |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Cloth |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Chemical Resistant |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Product Name | Microfiber Light-Duty Cleaning Cloths |
| Application/Usage | Commercial |
| Manufacturer Part Number | 1820579CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Microfiber cloths provide superior cleaning performance and germ removal compared to traditional cloths. Germ-removing microfiber is proven to remove 99.9 percent of microbes to provide a safer, cleaner environment for guests and employees. Use cloths to keep all types of worksurfaces in top shape with wet cleaning or dry dusting. Quality microfiber withstands hundreds of launderings. The cloths are available in other colors to let you color-code them for specific uses.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Recommended Use | Microbe Remover |
Rubbermaid Commercial Microfiber Light-Duty Cleaning Cloths
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Microfiber Light-Duty Cleaning Cloths – Cloth – 12″ Width x 12″ Length – 24 / Pack – 12 / Carton – Blue
Additional information
| Brand | Newell Brands |
|---|---|
| Product Type | Multi-Surface Cleaner |
| Container Type | Pack |
| Cleaner Size | 12" Width x 12" Length |
| Quantity Per Container | 24 |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Cloth |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Chemical Resistant |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Product Name | Microfiber Light-Duty Cleaning Cloths |
| Application/Usage | Commercial |
| Manufacturer Part Number | 1820579CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Microfiber cloths provide superior cleaning performance and germ removal compared to traditional cloths. Germ-removing microfiber is proven to remove 99.9 percent of microbes to provide a safer, cleaner environment for guests and employees. Use cloths to keep all types of worksurfaces in top shape with wet cleaning or dry dusting. Quality microfiber withstands hundreds of launderings. The cloths are available in other colors to let you color-code them for specific uses.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Recommended Use | Microbe Remover |
Rubbermaid Commercial Microfiber Light-Duty Cleaning Cloths
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Microfiber Light-Duty Cleaning Cloths – Cloth – 12″ Width x 12″ Length – 24 / Pack – Blue
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Multipurpose Cleaner |
| Cleaner Size | 12" Width x 12" Length |
| Maximum Number Of Launderings | 100 |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Cloth |
| Height | 0.10" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Chemical Resistant |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Microfiber Light-Duty Cleaning Cloths |
| Application/Usage | Commercial |
| Manufacturer Part Number | 1820579 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Microfiber cloths provide superior cleaning performance and germ removal compared to traditional cloths. Germ-removing microfiber is proven to remove 99.9 percent of microbes to provide a safer, cleaner environment for guests and employees. Use cloths to keep all types of worksurfaces in top shape with wet cleaning or dry dusting. Quality microfiber withstands hundreds of launderings. Bulk supply of reusable cloths makes sure you have plenty to clean for long period or large buildings. The cloths are available in other colors to let you color-code them for specific uses.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Recommended Use | Microbe Remover |
Rubbermaid Commercial Microfiber Light-Duty Cleaning Cloths
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Microfiber Light-Duty Cleaning Cloths – Cloth – 16″ Width x 16″ Length – 24 / Bag – Red
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Surface Cleaner |
| Cleaner Size | 16" Width x 16" Length |
| Maximum Number Of Launderings | 100 |
| Product Color | Red |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Cloth |
| Height | 0.10" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Reusable |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Microfiber Light-Duty Cleaning Cloths |
| Application/Usage | Commercial |
| Manufacturer Part Number | 1820581 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Large microfiber cloths deliver superior cleaning performance for light commercial use. They remove 99.9 percent of microbes. Quality microfiber withstands hundreds of launderings and 100 launderings with bleach. Bulk supply of reusable cloths makes sure you have plenty to clean for long period or large buildings. This cloth is red, and cloths are available in other colors to let you color-code them for specific uses.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Bag |
| Recommended Use | Microbe Remover |
Rubbermaid Commercial Microfiber Light-Duty Cleaning Cloths
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Microfiber Light-Duty Cleaning Cloths – Cloth – 16″ Width x 16″ Length – 24 / Bag – Blue
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Surface Cleaner |
| Cleaner Size | 16" Width x 16" Length |
| Maximum Number Of Launderings | 100 |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Cloth |
| Height | 0.10" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Reusable |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Microfiber Light-Duty Cleaning Cloths |
| Application/Usage | Commercial |
| Manufacturer Part Number | 1820583 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Large microfiber cloths deliver superior cleaning performance for light commercial use. They remove 99.9 percent of microbes. Quality microfiber withstands hundreds of launderings and 100 launderings with bleach. Bulk supply of reusable cloths makes sure you have plenty to clean for long period or large buildings. This cloth is blue, and cloths are available in other colors to let you color-code them for specific uses.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Bag |
| Recommended Use | Microbe Remover |














