Rubbermaid Commercial HYGEN 60″ Microfiber Dust Mop – Looped Ends, Hook & Loop Backing, Durable, Launderable – 1 Each – Green
Additional information
| Brand | Newell Brands |
|---|---|
| Product Type | Dust Mop |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Launderable |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Product Name | HYGEN 60" Microfiber Dust Mop |
| Product Line | HYGEN |
| Application/Usage | Mopping |
| Manufacturer Part Number | Q460 GRE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Hygen dust mop with fringe is made with high-pile, 100 percent microfiber that collects and holds dust and dirt mechanically and electrostatically for superior dusting results. Looped fringe construction grabs and holds larger dust particles and debris. Dense, 3 to 5 micrometer, quality fiber removes more dust, dirt and microbes than conventional cleaning products. Advanced hook-and-loop backing holds up under harsh laundering conditions and attaches pads more securely. Double-finished edges retain mop shape with use over time. Dust mop is durable for up to 500 launderings and up to 200 with bleach in hot and cold water.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial HYGEN 60″ Microfiber Dust Mop – Looped Ends, Hook & Loop Backing, Durable, Launderable – 1 Each – Green
Additional information
| Brand | Newell Brands |
|---|---|
| Product Type | Dust Mop |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Launderable |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Product Name | HYGEN 60" Microfiber Dust Mop |
| Product Line | HYGEN |
| Application/Usage | Mopping |
| Manufacturer Part Number | Q460 GRE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Hygen dust mop with fringe is made with high-pile, 100 percent microfiber that collects and holds dust and dirt mechanically and electrostatically for superior dusting results. Looped fringe construction grabs and holds larger dust particles and debris. Dense, 3 to 5 micrometer, quality fiber removes more dust, dirt and microbes than conventional cleaning products. Advanced hook-and-loop backing holds up under harsh laundering conditions and attaches pads more securely. Double-finished edges retain mop shape with use over time. Dust mop is durable for up to 500 launderings and up to 200 with bleach in hot and cold water.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial HYGEN 60″ Microfiber Dust Mop – Looped Ends, Hook & Loop Backing, Durable, Launderable – 1 Each – Green
Additional information
| Brand | Newell Brands |
|---|---|
| Product Type | Dust Mop |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Launderable |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Product Name | HYGEN 60" Microfiber Dust Mop |
| Product Line | HYGEN |
| Application/Usage | Mopping |
| Manufacturer Part Number | Q460 GRE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Hygen dust mop with fringe is made with high-pile, 100 percent microfiber that collects and holds dust and dirt mechanically and electrostatically for superior dusting results. Looped fringe construction grabs and holds larger dust particles and debris. Dense, 3 to 5 micrometer, quality fiber removes more dust, dirt and microbes than conventional cleaning products. Advanced hook-and-loop backing holds up under harsh laundering conditions and attaches pads more securely. Double-finished edges retain mop shape with use over time. Dust mop is durable for up to 500 launderings and up to 200 with bleach in hot and cold water.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |











