Rubbermaid Commercial Gripper 54 Fiberglass Mop Handle
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Gripper 54″ Fiberglass Mop Handle – 54″ Length – Yellow – Fiberglass – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Mop Handle |
| Handle Type | Clamp Style |
| Head Material | Plastic |
| Pole/Handle Length | 1954-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Fiberglass |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Antimicrobial |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Gripper 54" Fiberglass Mop Handle |
| Product Line | Gripper |
| Application/Usage | Mop |
| Manufacturer Part Number | H245CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Gripper Wet Mop Handle makes removing and replacing mopheads easy and efficient. Jaws of the mop handle hold mopheads firmly. This clamp-style handle should be used on wet mopheads with 5" (12.7 cm) headbands only (sold separately). The head of the frame is made of plastic. Handle is made of fiberglass.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial Gripper 54 Fiberglass Mop Handle
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Gripper 54″ Fiberglass Mop Handle – 54″ Length – Yellow – Fiberglass – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Mop Handle |
| Handle Type | Clamp Style |
| Head Material | Plastic |
| Pole/Handle Length | 1954-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Fiberglass |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Antimicrobial |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Gripper 54" Fiberglass Mop Handle |
| Product Line | Gripper |
| Application/Usage | Mop |
| Manufacturer Part Number | H245CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Gripper Wet Mop Handle makes removing and replacing mopheads easy and efficient. Jaws of the mop handle hold mopheads firmly. This clamp-style handle should be used on wet mopheads with 5" (12.7 cm) headbands only (sold separately). The head of the frame is made of plastic. Handle is made of fiberglass.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial Gripper 54 Fiberglass Mop Handle
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Gripper 54″ Fiberglass Mop Handle – 54″ Length – Yellow – Fiberglass – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Mop Handle |
| Handle Type | Clamp Style |
| Head Material | Plastic |
| Pole/Handle Length | 1954-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Fiberglass |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Antimicrobial |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Gripper 54" Fiberglass Mop Handle |
| Product Line | Gripper |
| Application/Usage | Mop |
| Manufacturer Part Number | H245CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Gripper Wet Mop Handle makes removing and replacing mopheads easy and efficient. Jaws of the mop handle hold mopheads firmly. This clamp-style handle should be used on wet mopheads with 5" (12.7 cm) headbands only (sold separately). The head of the frame is made of plastic. Handle is made of fiberglass.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial Gripper 54 Fiberglass Mop Handle
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Gripper 54″ Fiberglass Mop Handle – 54″ Length – Yellow – Fiberglass – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Mop Handle |
| Handle Type | Clamp Style |
| Head Material | Plastic |
| Pole/Handle Length | 1954-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Fiberglass |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Gripper 54" Fiberglass Mop Handle |
| Product Line | Gripper |
| Manufacturer Part Number | H245 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Gripper Wet Mop Handle makes removing and replacing mopheads easy and efficient. Jaws of the mop handle hold mopheads firmly. This clamp-style handle should be used on wet mopheads with 5" (12.7 cm) headbands only (sold separately). The head of the frame is made of plastic. Handle is made of fiberglass.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |













