Rubbermaid Commercial Gripper 54 Aluminum Mop Handle
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Gripper 54″ Aluminum Mop Handle – 54″ Length – Yellow, Gray – Aluminum – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Mop Handle |
| Handle Type | Clamp Style |
| Head Material | Plastic |
| Pole/Handle Length | 1954-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Aluminum |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Antimicrobial |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Gripper 54" Aluminum Mop Handle |
| Product Line | Gripper |
| Application/Usage | Mop |
| Manufacturer Part Number | H226CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Gripper Wet Mop Handle makes removing and replacing mopheads easy and efficient. Jaws of the mop handle hold mopheads firmly. This clamp-style handle should be used on wet mopheads with 5" (12.7 cm) headbands only (sold separately). The head of the frame is made of plastic. Handle is made of aluminum.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial Gripper 54 Aluminum Mop Handle
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Gripper 54″ Aluminum Mop Handle – 54″ Length – Yellow, Gray – Aluminum – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Mop Handle |
| Handle Type | Clamp Style |
| Head Material | Plastic |
| Pole/Handle Length | 1954-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Aluminum |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Antimicrobial |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Gripper 54" Aluminum Mop Handle |
| Product Line | Gripper |
| Application/Usage | Mop |
| Manufacturer Part Number | H226CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Gripper Wet Mop Handle makes removing and replacing mopheads easy and efficient. Jaws of the mop handle hold mopheads firmly. This clamp-style handle should be used on wet mopheads with 5" (12.7 cm) headbands only (sold separately). The head of the frame is made of plastic. Handle is made of aluminum.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial Gripper 54 Aluminum Mop Handle
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Gripper 54″ Aluminum Mop Handle – 54″ Length – Yellow, Gray – Aluminum – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Mop Handle |
| Handle Type | Clamp Style |
| Head Material | Plastic |
| Pole/Handle Length | 1954-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Aluminum |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Antimicrobial |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Gripper 54" Aluminum Mop Handle |
| Product Line | Gripper |
| Application/Usage | Mop |
| Manufacturer Part Number | H226CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Gripper Wet Mop Handle makes removing and replacing mopheads easy and efficient. Jaws of the mop handle hold mopheads firmly. This clamp-style handle should be used on wet mopheads with 5" (12.7 cm) headbands only (sold separately). The head of the frame is made of plastic. Handle is made of aluminum.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial Gripper 54 Aluminum Mop Handle
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Gripper 54″ Aluminum Mop Handle – 54″ Length – Yellow, Gray – Aluminum – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Mop Handle |
| Handle Type | Clamp Style |
| Head Material | Plastic |
| Pole/Handle Length | 1954-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Aluminum |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Gripper 54" Aluminum Mop Handle |
| Product Line | Gripper |
| Manufacturer Part Number | H226 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Gripper Wet Mop Handle makes removing and replacing mopheads easy and efficient. Jaws of the mop handle hold mopheads firmly. This clamp-style handle should be used on wet mopheads with 5" (12.7 cm) headbands only (sold separately). The head of the frame is made of plastic. Handle is made of aluminum.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |









