Rubbermaid Commercial Auto Flush Toilet Clamp – Chrome – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Flush System |
| Additional Warranty Informati | <p>PLEASE SEE WEBSITE RCPWORKSMARTER.COM</p> |
| Product Color | Chrome |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.6" |
| Width | 3.6" |
| Depth | 5.3" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Auto Flush Toilet Clamp |
| Product Line | Auto Flush |
| Application/Usage | Toilet |
| Manufacturer Part Number | 401805A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Auto Flush Clamp for toilets offers intelligent technology and a smart design. Touch-free, automated flushing system with adjustable sensor range helps keep washrooms looking presentable and smelling clean. It also promotes good hygiene by eliminating potential points of cross-contamination. Installing this chrome auto flush is easy. No water shutoff is required. Auto Flush system quickly retrofits existing washroom fixtures. The clamp-mount model slides over handles for quick installation. Once installed, Smart Object Infrared Technology manages flushing automation for world-class reliability. Long battery life lasts approximately three years or up to 60, 000 flushes. Auto flush uses four C batteries (included).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Auto Flush Toilet Clamp</li> <li>4 x C-cell Battery</li> </ul> |





