Rubbermaid Commercial 5″ Headband Clean Room Wet Mop – Woven Rayon & Polyester Fiber Head – Fray Resistant, Lint Resistant, Launderable, Pre-shrunk – 12 / Carton – White
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Dust Mop |
| Head Material | Woven Rayon & Polyester Fiber |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Pre-shrunk |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | 5" Headband Clean Room Wet Mop |
| Application/Usage | Mopping |
| Manufacturer Part Number | T30000WH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Clean Room Maintenance Mop features a looped-end, tailbanded design for greater floor coverage with each stroke. It is for use in Class 10, 000 and higher industrial applications where linting is undesirable, such as paint booths and pharmaceutical labs. Woven rayon and polyester fibers will not fray or lint. Mophead is launderable and pre-shrunk for long product life. The 16 oz. mophead offers premium launderability with up to 75 launderings.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Additional Information | 5" Headband |
| Weight (Approximate) | 16 oz |









