Rubbermaid Commercial 1″ Headband Cotton Wet Mop – Cotton Head – Cut Ends, Non-abrasive – 12 / Carton – White
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Dust Mop |
| Head Material | Cotton |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Non-abrasive |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | 1" Headband Cotton Wet Mop |
| Application/Usage | Mopping |
| Manufacturer Part Number | F21600WH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed for general cleaning, this premium cut-end wet mop features abrasion-resistant, long-lasting, eight-ply cotton for general-purpose cleaning. Material is made with a high percentage of recycled post-industrial cotton. Mesh headband prohibits moisture-retention for longer product life. 1" orange headband fits side-loading handles (sold separately). To clean, only bucket-wash and wring the 16 oz. mophead. Laundering is not recommended for the cut-end fibers.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Additional Information | 1" Headband |
| Weight (Approximate) | 16 oz |










