Roylco Educational Light Cube – Theme/Subject: Learning – 3+ – 1 Each
Additional information
| Brand | Roylco, Inc |
|---|---|
| Product Type | Educational Light Cube |
| Theme/Subject | Learning |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 16" |
| Width | 16" |
| Depth | 16" |
| Recommended Age | 3+ |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Roylco |
| Manufacturer | Roylco, Inc |
| Product Name | Educational Light Cube |
| Manufacturer Part Number | R59601 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Add interest to counting, sorting, sequencing and building activities that capture the imagination with this rechargeable light cube that comes with a remote. The light-up effect strobes, flashes and changes color with just the touch of a button. The portable construction is conveniently sized to let young children stand or kneel at the cube and engage in focused, quiet play. The easy-to-clean surface is great for art and exploration activities both indoors and outdoors. The bright light illuminates objects to easily examine transparent and opaque objects. Sturdy construction, robust battery strength and long-lasting LED light source withstand years of tough use. Light cube is designed for children ages 3 and up.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Educational Light Cube (2014)</li> <li>Power Source</li> <li>Remote Control</li> <li>Teacher Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year Lifetime |














