PDI Sani-Hands Instant Hand Sanitizing Wipes, 1-Ply, 5.5 x 8.4, White, 20/Pack, 48 Packs/Carton
Login to View Prices
293 in stock
SKU:
NICP71520
Categories: Cleaning Products, SCHOOL SUPPLIES
Keep clean when it counts – hand sanitizing wipes are clinically proven to kill 99.99% bacteria. Alcohol-based formula contains 65.9% alcohol for thorough cleansing. An excellent choice for everyday use in healthcare facilities.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 11.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.31 × 7.37 × 6.81 in |
| Length | 8.4" |
| Special Features | Bed Side Pack—Convenient bed side packs help improve patient satisfaction scores. |
| Dirt Types | Bacteria, Dirt |
| Compliance Standards | Meets CDC requirements for alcohol content in hand hygiene products in healthcare settings |
| Global Product Type | Hand/Body Wet Wipes |
| Towel/Wipe Type | Hand/Body Wet Wipe |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | C |
| Product Packaging | Pack |
| Application | Hand Sanitizing |
| Number of Plies | 1 |
| Width | 5.5" |
| Number of Towels/Wipes Per | 20 |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 310819001083 |
| MPN | P71520 |
| Brand | Sani Professional® |
Be the first to review “PDI Sani-Hands Instant Hand Sanitizing Wipes, 1-Ply, 5.5 x 8.4, White, 20/Pack, 48 Packs/Carton” Cancel reply











Reviews
There are no reviews yet.