Paper Mate Clearpoint Mechanical Pencils – 0.7 mm Lead Diameter – Assorted Barrel – 6 / Pack
Additional information
| Brand | Newell Brands |
|---|---|
| Product Type | Mechanical Pencil |
| Grip Type | Comfort |
| Barrel Color | Assorted |
| Lead Diameter | 0.7 mm |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Paper Mate |
| Features | Side Advance Mechanism |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Product Name | Clearpoint Mechanical Pencils |
| Product Line | Clearpoint |
| Manufacturer Part Number | 2169674 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Clearpoint Mechanical Pencils have the feel of a pen and the look and performance of a woodcase pencil. These pencils feature bright, colorful barrels that create a fun writing experience. Load lead without losing your grasp thanks to the side-click mechanism on the barrel. Comfortable grip provides less stress and strain on your hand. Erasing is clean and easy using the jumbo eraser. Mechanical pencil with 0.7mm lead is perfect for art projects, doodles, corrections and more.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
Paper Mate Clearpoint Mechanical Pencils – 0.7 mm Lead Diameter – Assorted Barrel – 10 / Pack
Additional information
| Brand | Newell Brands |
|---|---|
| Product Type | Mechanical Pencil |
| Grip Type | Comfort |
| Barrel Color | Assorted |
| Lead Diameter | 0.7 mm |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Paper Mate |
| Features | Side Advance Mechanism |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Product Name | Clearpoint Mechanical Pencils |
| Product Line | Clearpoint |
| Manufacturer Part Number | 2164121 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Clearpoint Mechanical Pencils have the feel of a pen and the look and performance of a woodcase pencil. These pencils feature bright, colorful barrels that create a fun writing experience. Load lead without losing your grasp thanks to the side-click mechanism on the barrel. Comfortable grip provides less stress and strain on your hand. Erasing is clean and easy using the jumbo eraser. Mechanical pencil with 0.7mm lead is perfect for art projects, doodles, corrections and more.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
Paper Mate Clearpoint Mechanical Pencils – 0.7 mm Lead Diameter – Black Barrel – 1 Pack
Additional information
| Brand | Newell Brands |
|---|---|
| Product Type | Mechanical Pencil |
| Grip Type | Comfort |
| Barrel Color | Black |
| Lead Diameter | 0.7 mm |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Paper Mate |
| Features | Side Advance Mechanism |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Product Name | Clearpoint Mechanical Pencils |
| Product Line | Clearpoint |
| Manufacturer Part Number | 2164289 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Clearpoint Mechanical Pencil has the feel of a pen and the look and performance of a woodcase pencil. This pencil features a classic black barrel for a modern day, old school look. Load lead without losing your grasp thanks to the side-click mechanism on the barrel. Comfortable grip provides less stress and strain on your hand. Erasing is clean and easy using the jumbo eraser. Mechanical pencil with 0.7mm lead is perfect for art projects, doodles, corrections and more. When you run out of lead or your eraser is down to the nub, refill them with the included lead and eraser refills.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Pack |















